Düzenli Spor Yapmak İçin 20 Sebep

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur denir. Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde spor yapmaya karar verir ve belki de henüz spora başlamadan spor yapma kararımızdan vazgeçeriz. Ya da büyük bir kısmımızın yaptığı gibi, spor yapmaya başladıktan bir süre sonra sıkılır, vakit bulamaz ve sporu bırakırız.

Halbuki fiziksel ya da zihinsel sağlıklı bir vücuda sahip olabilmenin yolu spor yapmaktan geçer. Düzenli spor yapma alışkanlığı sadece küçük yaşta edinilmeyeceği gibi hayatınızın her evresinde düzenli spor yapma kararı alıp bunu sürdürebilirsiniz. Sadece düzenli spor yapmanızı engelleyecek bahaneleri bir kenara bırakmaya ve spor yapmanın hayatınıza getireceği değişiklikleri izlemeye çalışın.

İşte düzenli spor yapmanın 20 faydası;

 1. Düzenli spor yapmak kendinizi daha iyi hissetmenize; olumsuz, kötü ve bunalımlı ruh hallerine çok daha az girmenize sebep olur.
 2. Kemiklerinizi güçlendirir. Spor yapmak kemik gücünüzü kuvvetlendirirken kemik hastalıklarına karşı daha dirençli olmanızı sağlar.
 3. Düzenli spor daha güçlü bir hafıza sağlar. Öğrenme kabiliyetinizi artırır.
 4. Özgüveninizi artırır.
 5. Beyninizi zinde tutar.  Yapılan birçok araştırma spor egzersizlerinin zihin fonksiyonlarını geliştirdiğini, enerjiyi artırdığını böylece de bunama riskini düşürdüğünü gösterir. Sağlıklı bir vücuda sahip insanlarda alzheimer gibi hastalıklara daha az rastlanıldığı saptanmıştır.
 6. Uykunuzu düzene sokar. Düzenli spor yapan insanların, spor yapmayan insanlara oranla daha kaliteli bir uykuya sahip oldukları açıklanmıştır.
 7. Düzenli yapılan spor sayesinde vücudun ph seviyesi dengelenir, romatizma kanser gibi hastalıkların önüne geçilebilir.
 8. Spor yapmak ruh halinin iyileşmesine sebep olur. Vücut spor yaptığı sürece endorfin salgılar ve bu da daha mutlu bir birey olmanıza sebep olur. Ayrıca düzenli spor yapmak depresyonu, anksiyeteyi(endişe) ve diğer psikolojik sorunların şiddetini hafifletir.
 9. Vücudun esnekliğini arttırır, kişilerin spor yaparak hareket kabiliyetinin arttığı gözlenmiştir.
 10. Düzenli spor yapmak toksinlerden arınmanıza sebep olur. Spor yapmanın cilt sağlığı ve cilt rengine olumlu yönde etkisi vardır.
 11. Cinsel gücü artırır. Spor yaptıktan sonra vücudumuzun salgıladığı endorfinin bir diğer faydası da cinsel güç ve isteği artırmasıdır. Endorfin salgısı ne kadar sık ve güçlü olursa, cinsel haz da o kadar yüksek olur.
 12. Düzenli spor yapmak sindirimi kolaylaştırır.
 13. üretken ve yaratıcı düşünceyi artırır.
 14. Sırt, bel, boyun bölgesi gibi alanlarda bulunan ağrıları azaltır ya da uzun vadede önler.
 15. Düzenli spor yapmak kronik yorgunluğu azaltır.
 16. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Yağları yakar.
 17. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.
 18. Spor kalp ve kan dolaşım sisteminizi güçlendirir.
 19. Sağlıklı,hastalıklardan uzak ve daha kaliteli bir yaşam sağlar.
 20. Yaşam sürenizi uzatır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir