Düzenli Seks Hayatının 9 Faydası

Düzenli bir cinsel hayatınız varsa bir çok sağlık problemini de geride bırakabilirsiniz. Sağlıklı ve düzenli seks insan sağlığı için oldukça önemli. Peki düzenli seksin faydaları neler?

Düzenli Cinsel Hayatın Faydaları

seksin-faydalari1 . Zayıflamayı Kolaylaştırır

Egzersiz yapmaya ayıracak vakit bulamıyorsanız cinsel hayatınız için vakit ayırmaya ne dersiniz? Seks de bir tür egzersizdir ve düzenli bir şekilde yapıldığında kilo vermenize yardımcı olur. Saatte ortalama 75-150 kalori harcamanızı sağlayan seks ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

2 . Kalp Damar Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalar haftada 4 veya daha fazla cinsel ilişki yaşayanların kalp krizine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu söylüyor. Seks sırasında kalp ritmi ve kan akışını artırak kalp ve damar sağlığını olumlu yönde koruyor.

3 . Felç Riskini Azaltır

Düzenli cinsel hayatı olanların felç gibi rahatsızlıklara yakalanma riski de daha düşüktür.

seksin-faydalari4 . Uykusuzluk Problemlerini Giderir

Düzenli seks özellikle kaygı ve strese bağlı yaşanan uyku problemlerine birebirdir. Cinsel ilişki sırasında vücut endorfin salgılayarak vücudun ve kasların gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Bu da ilişki sonrası rahat ve kaliteli bir uyku demektir.

5 . Yaşlanmayı Geciktirir

Düzenli seks hayatının yaşlanma belirtilerini geciktirdiği, cildi güzelleştirdiği bir çok araştırma sonucu ortaya çıkmış bir gerçek. Cinsel ilişki sırasında vücut DHEA denen bir hormon salgılar ve bu hormon bağışıklık sistemini güçlendirerek cildin daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olur.

6 . Koku Duyusunu Geliştirir

Orgazm sırasında prolaktin hormonu adı verilen bir hormon salgılanır. Bu hormon koku duyusunun gelişmesini sağlar.

7 . Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Haftada minimum 1 ya da 2 kez seks yapmak bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yardımcıdır. Düzenli seks hayatı olanların nezle, grip gibi rahatsızlıklara daha az yakalandığı gözlenir.

8 . Vücuttaki Ağrıları Azaltır

Seks ve orgazm sırasında salgılanan hormonlar sayesinde vücuttaki ağrılar azalır. Bu yüzden seks doğal bir ağrı kesici görevi görür.

9 . Mutlu Olmayı Sağlar

Düzenli seks hayatının faydalarından biri de ruh sağlığına çok iyi gelmesidir. Seks stresi azaltmaya, kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Depresyon ile mücadelede önemli bir rol oynar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir