Duygu Kontrolü Sağlamanın Yolları

Hepimizin belirli olaylar karşısında duygularımızı kontrol edemediğimiz zamanlar olmuştur. Kimi zaman bir tartışma sırasında, kimi zaman durduk yere duygu patlaması yaşar ağlamaya ya da sinir krizi geçirmeye başlarız. Ancak bu gibi durumlar eğer sıkça yaşanıyorsa günlük hayata, ilişkilere ve en önemlisi kişinin kendisine zarar verebilir. Bu yüzden hayatın her alanında duygu kontrolü sağlamak oldukça önemli bir konu. İşte günlük hayatınıza uygulayabileceğiniz duygu kontrolü yöntemleri

Öfke Kontrolü Sağlamanın Yolları

1 . Nefes Alın

Olaylar karşısında eğer sinir kay sayınızın yükseldiğini hissetmeye başladıysanız elinizdeki her şeyi bırakıp durun ve derin nefesler alıp vermeye başlayın. Bu gibi durumlarda hızlı nefes alıp vermek baş dönmesine, denge kaybına ve paniğe yol açar. Bu yüzden sinirlenmeye ya da kontrolünüzü kaybetmeye başladığınızı hissettiğiniz andan itibaren yavaş ve derin nefes almaya başlamak sakinleştiğinizi hissedene kadar buna devam etmek önceliğiniz olsun.

2 . Farkında Olun 

Günlük hayatın stresi çoğu zaman hiç umursamayacağımız konulara bile sinirlenmemize yol açabilir. Bu yüzden içinde bulunduğunuz durumu durup düşünerek hareket etmek size olayların boyutu hakkında da fikir verecektir. Sinirlendiğiniz konunun sizin için ne kadar önem taşıdığını ölçüp tartın. Sinirlenmenize değer mi? Öfkenizin sonuçları neler doğurabilir? Bu gibi soruların yanıtını hızlıca düşünüp duygu yönetimi sağlayın.

3 . Planlı Olun

Hayatınızın her anında planlı olmak, planlı hareket etmek anlık çıkabilecek ekstra durumlar ile daha kolay baş etmenizi sağladığı gibi zamanı da verimli kullanmanıza yardımcı olur. İşleri yetiştirememek, hep bir acele ve telaş durumu içerisinde olmak stres ve endişe yaratır bu da duygularınızı kontrol etmede güçlük yaşamanıza yol açar. Eğer uzun vadeli planlar yapmayı sevmiyorsanız bile günlük planlar ile hareket ederek kendinizi hazırlayın.

4 . Esnek Olun 

Hayatta her an her şey olabilir. Siz bir plan yapmış olsanız bile bu her an değişebilir. Ansızın gelen değişiklikler planlarınızı bozabilir ancak burada sizin bu plan bozulmasına verdiğiniz tepkiler daha önemlidir. Değişiklikler sizi dağıtmamalı, sinirinizi bozmamalı. Bu yüzden plan yaparken de her an farklı bir durumun ortaya çıkabileceğini bilmek, esnek olmak önemlidir. Esneklik sizin beklenmedik olaylar karşısında daha rahat hareket etmenizi sağlar.