Duş Alırken Bu Hataları Yapmayın

Hayatımızın bir çok aşamasında yaptığımız şeyleri yerine getirirken dikkat etmemiz gereken şeyler oluyor. Buna duş almak bile dahil. Kim der ki duş alırken dikkat edilmesi gereken şeyler mevcut. Ancak duş yaparken farkında olmadan bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. İşte duş alırken yapılan hatalar.

1 . Uzun Süre Duşta Kalmak

Bir çok insan için duş bir keyiftir. Bu keyfi doya doya yaşamak için uzun süre duşta kalanlardansanız aslında yanlış bir şey yaptığınızı söylemeliyiz. Uzun süre duşun altında kalmak cildin yıpranmasına yol açıyor. Ayrıca ciltte kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabiliyor. Bu yüzden uzun süre duşta kalmak yerine ideal süre olan 10 dakika içerisinde duşu tamamlamanız cilt sağlığınızı korumak adına en doğru tercih olacaktır.

2 . Suyun Sıcaklığı

Özellikle kış ayları yaklaştıkça duştaki suyun sıcaklığı da yavaşça artmaya başlıyor. Ancak suyun sıcaklığını ne kadar artırırsanız cildinizde o kadar çok kuruma olur. Ayrıca çok sıcak su cildinizde lekelenmeye yol açabilir. Çok sıcak suyun bir başka zararı da ciltte bulunan ve cildi koruyan yağ tabakasını ortadan kaldırarak ona zarar vermesi. Yağ tabakasının ortadan kalkması cildin enfeksiyonlara daha kolay yakalanmasına yol açıyor. Çok sıcak su cilt dışında saçların da yıpranmasına yol açabiliyor.

3 . Lif Kullanımı

Duşta kullandığınız lifler uzun süre kullanılmış ve ıslak kalmışsa cilt sağlığınızı tehdit edebilir. Eski ve ıslak lifler ya da banyo süngerleri bakteri ve küf oluşturarak cilde zarar veriyor ve enfeksiyon riskini artırıyor.

4 . Duş Jeli Kullanımı

Bir çok insan daha temiz kokmak ve üzerindeki kötü kokulardan arınmak için duş jeline başvuruyor. Ancak duş jelleri sanıldığı kadar masum ürünler değil. Duş jelleri hoş koku vermesinin yanı sıra sık sık kullanıldığında vücudu kimyasal ve katkı maddesine maruz bırakıyor. İçerdiği zararlı maddeler hücreleri olumsuz etkiliyor, kanser riski yaratıyor. Ayrıca çok sık duş jeli kullanmak cildin kurumasına ve tahriş olmasına yol açıyor, cildin pH dengesini bozarak cilt hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir