Duruş Bozukluğunun Etkileri

Fiziksel ve ruhsal yaşamı etkileyen duruş bozukluğu çoğunlukla masa başı çalışan kişilerde görülse de kimi zaman geçirilen kazalar, yanlış yatak seçimi, aşırı kilo alımı, düşmeler, yaralanmalar gibi sebeplerden de ortaya çıkabiliyor. Dışarıdan sadece görünümü etkileyen etkisini görsek de aslında duruş bozukluğunun etkileri oldukça fazla.

Duruş Bozukluğunun Vücuda Etkileri

durus-bozukluklarinin-etkileri1 . Baş Ağrısı

Kötü duruş boyun bölgesindeki kasları etkiliyor, bu bölgedeki kasların gerginleşmesine sebep oluyor. Bu durum da kişinin sık sık baş ağrısı yaşamasına neden olabiliyor.

2 . Eklem ve Kas Ağrıları

Duruş bozukluğunun etkilerinden bir diğeri de eklem ve kas ağrıları. Omurga ve kemikleri tutmaya çalışan kas ve eklemler normalden fazla çalışarak kendilerin yorduklarında üzerine uygulanan baskıdan dolayı eklem sıvılarında azalma yaşanabiliyor. Tüm bunların sonucunda duruş bozukluğu olan kişi eklem ve kas ağrısı yaşayabiliyor.

3 . Yorgunluk Hali

Eğer duruş bozukluğu probleminiz varsa kendinizi gün içerisinde sürekli yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Vücudunuz sizi ayakta tutabilmek için fazladan efor sarf ettiği için gün sonunda kendinizi aşırı yorgun bir halde bulmanız olası

durus-bozukluklarinin-etkileri-24 . Uyku Problemleri

Kötü duruş uyku problemlerini de beraberinde getiriyor. Omurganın uzun ve doğru olmadığı zamanlarda vücut tam anlamıyla rahatlama sağlayamadığından uykuya dalış sürecini de zorlaştırabiliyor.

5 . Damarlarda Daralma

Kötü duruş sebebi ile sıkışan damarlar daralıyor ve bu daralmalar kan akışının yavaşlamasına neden oluyor.

6 . Nefes

Yanlış duruş diyaframı sıkıştırdığından doğru ve rahat bir şekilde nefes almayı zorlaştırıyor.

7 . Ruh Hali

Postür bozuklukları ruh halini de olumsuz yönde etkiliyor. Eğer omuzları çökük ve kambur bir duruşunuz varsa özgüveni eksik, kaygılı ve kötü bir ruh haline sahip olmanız olası.

8 . Omuz, Sırt ve Bel Ağrıları

Eğer sürekli sırt, ben ya da omuz bölgesinde ağrılar hissediyorsanız duruş bozukluğunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Kötü duruş bu bölgelerde ağrı ihtimalini artırıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir