Duruş Bozukluğu için 4 Öneri

Duruş bozukluğu bir çok insanın yaşadığı sıkıntılardan biri .Özellikle ileri yaşlarda düzeltmesi oldukça zor olan bu rahatsızlık, dış görünüşünüzü kötüleştirdiği gibi çeşitli sağlık problemleri de yaratabilir. Peki duruş bozukluğunu önlemek için neler yapmalı? Birlikte inceleyelim.

Duruş Bozukluğu için Öneriler

1 . Doğru Duruşu Öğrenmek

Evet bir çok insanın duruş bozukluğunu yaşamasının sebebi doğru duruşu bilmemek. Doğru duruş duruş bozukluğu olan biri için her ne kadar uygulaması zor olsa da zamanla öğrenilerek alışkanlık haline getirilebilir. Masa başında çalışırken, yolda yürürken, televizyon izlerken ya da nerede olursanız olun kendinize sık sık duruşunuzu düzeltmeniz gerektiğini hatırlatın. Tek başınıza unutabileceğiniz için birlikte olduğunuz insanlardan sizi sık sık uyarmalarını rica edin.

2 . Yoga ve Pilates

Düzenli egzersiz yapmak duruş bozukluklarını düzenleyecek bir diğer şey. Özellikle yoga ve pilates egzersizleri kamburluk sorununa çözüm bularak daha dik ve kendinize güvenli durmanızı sağlayacaktır. Ayrıca düzenli yoga ve pilates yapmak sadece duruş bozukluğunu düzeltmek ile kalmaz sağlığınızda da bir çok değişim yaratarak daha sağlıklı ve formda olmanızı sağlar. Yoga ve pilates egzersizlerinize omuz ve göğüs egzersizleri de katarak bu bölgelerin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu çalışmalar duruş bozukluğunu gidereceği gibi duruş bozukluğundan kaynaklanan boyun ve sırt ağrılarınızın da azalmasına yardımcı olacaktır. ( Bknz : Duruşunuzu Düzeltecek Esneme Hareketleri )

3 . Düzenli Uyku

Alakası yokmuş gibi durabilir ama düzenli ve sağlıklı uyku bir çok hastalığın engellenmesine ve vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Günde ortalama 8 -10 saat kaliteli bir uyku kas gelişimini sağlar, hasar görmüş kas ve hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Ancak burada kişinin yatış pozisyonu da oldukça önemlidir. Kasların yorulmayacağı, rahat bir pozisyonda uyunması gerekir. Aksi durumda yanlış uyku şekli de duruş bozukluğuna sebep olabilir.

4 . Bilgisayar Yüksekliği

Duruş bozukluğuna sebep olan şeylerden bir diğeri de bilgisayar yüksekliği. Eğer masa başı bir işiniz varsa ya da gün boyu bilgisayar başındaysanız kullandığınız bilgisayarın göz seviyesinde olmasına dikkat etmelisiniz. Göz seviyesinde çok yukarıda ya da çok aşağıda olan bilgisayarla zamanla boyun ve sırt ağrılarına sebep olur ve ardından duruş bozukluğu yaratabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir