Dukan Diyeti Nedir? Aşamaları Nelerdir?

Dünyanın en çok kullandığı diyetlerin başında gelen Dukan Diyeti ünlü Fransız doktor Pierre Dukan ile birlikte 40 yıla yakın süre önce ortaya çıkmış. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından uygulanan ve etkili bir zayıflama yöntemi olarak sayılan dukan, sıkı kurallara bağlı bir diyet. Bu yüzden dukan diyeti yapmaya karar vermeden önce Dukan Diyeti ve listesinde yer alan farklı detayları öncelikle iyi incelemeli ve ona göre bir karar vermelisiniz.

dukan diyeti nedir

Yüksek protein, düşük yağ ve karbonhidrat ağırlığı ile ilerleyen dukan diyetinde,  100 maddelik yenilebilecekler listesinden istediklerinizi dilediğinizce yiyebiliyorsunuz. Bunun dışında yasak olan gıdalara ise kesinlikle dokunmuyorsunuz. Bu diyetin amacı hızla kilo verdirmek değil, zaman içerisinde yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamak.

Dukan Diyetinin Aşamaları

Dukan diyeti her biri birbirini takip eden 4 ana bölümden oluşuyor. İlk aşama ”Atak Evresi” , ikinci aşama asıl kilo vereceğiniz “Seyir Evresi” ,  üçüncü aşama ”Sağlamlaştırma Evresi” son aşama ise ” Koruma Evresi ” olarak geçmekte.

Atak Evresi : 1 ila 10 gün arasında süren atak evresinde sadece ve sadece 68 adet saf protein içeren gıdaları tüketiyorsunuz. Proteinin en çok bulunduğu et, balık ve yağı olmayan süt ve süt ürünleri ile beslenmeniz gerekiyor. Ek olarak, günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği ve en az 1,5 litre su tüketmek zorundasınız. Ayrıca atak evresinde günde 20 dakika egzersiz yapılması gerekiyor. Bir çok insanın, dukan atak evresinde ilk hafta içinde 1-4 kilo arası kilo verdiği gözlenmiştir.

Seyir Evresi : Bu evrede 68 adet saf proteine 32 adet sebze ekleniyor. Tek dikkat etmeniz gereken karbonhidrat içermeyen sebzeler tüketmek, yani patates gibi sebzelere kesinlikle izin verilmiyor. Seyir evresinde gıdaları dönüşümlü olarak tüketmeniz gerekli. Bir gün, atak evresinde olduğu gibi tamamen protein günü olmalı, bir diğer gün ise protein ve sebze günü olmalı. Yine atak evresinde olduğu gibi her gün aynı miktarda yulaf ezmesi ve su tüketmeye ayrıca en az 20 dakikalık egzersizlerinizi devam ettirmek zorundasınız. Bu evre en çok kilo vereceğiniz evre olacak.

Sağlamlaştırma Evresi : Bu evre dukan diyetini yaşam tarzı biçiminize döndürme ve verdiğiniz kiloları geri almamanızı sağlayan evredir. Her gün protein ve sebze tüketilmeye devam edilir, ek olarak tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir çeşitleri eklenir. Seyir evresinde verdiğiniz her kilo için sağlamlaştırma aşamasına 10 gün eklenir.  Bunlarla birlikte bir hafta içerisinde 1 veya 2 gün karbonhidrat bazlı beslenebilirsiniz. ( unlu mamüller ve makarna vb.) Yine diğer evrelerde olduğu gibi her gün en az 20 dakika egzersiz yapmaya devam etmelisiniz.

Koruma Evresi : Koruma evresi hayatınızın geri kalanında sürdüreceğiniz tüm gıda gruplarından yiyecekler tüketilebilirsiniz. Sadece haftanın belirlenen bir gününde ilk evredeki gibi protein bazlı beslenmeniz gerekiyor, geri kalan 6 gün istediğiniz her şeyi yiyebilmeniz için izin var. Koruma evresinin uyulması gereken üç kuralı var : her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmesi, düzenli egzersiz ve yürüyüşlere devam edilmesi ve haftanın 1 günü protein ile beslenilmesi.

Sonuç olarak Dukan diyeti kalori kısıtlamalı olmasa da diğer diyetler gibi sıkı kurallara sahip bir diyet programını ve bu yüzden bu diyete başlamadan önce mutlaka kurallarını ve aşamalarını dikkatle incelemeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir