Doğurganlığı Artıran Yiyecekler

Anne olmak kadınların bir çoğunun hayali. Ancak kimi zaman beslenme alışkanlıkları, yoğun ve stresli yaşam koşulları gibi farklı sebeplerden dolayı kadınlarda doğurganlık oranı azalarak hamile kalmakta güçlük yaşanabiliyor. Özellikle sağlıksız beslenerek yetersiz vitamin ve mineral almak doğurganlık üzerinde büyük rol oynuyor. Sıkça tüketilen hazır ve hormonlu yiyecekler de doğurganlığa olumsuz etki ederek döllenmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini önlüyor. Peki doğurganlığı artırmak için hangi yiyecekler tüketilmeli? Doğurganlığı artıran yiyecekler neler?

Doğurganlığı Artıran Besinler

1 . Yumurta

Yumurta kolin, inositol, A ve E vitamini bakımından zengin bir yiyecek. Ayrıca amino asi ve protein değeri de oldukça yüksek.

2 . Sebzeler 

Taze mevsim sebzeleri doğurganlığı artıran besinlerden bir diğeri. Başta karnabahar, brokoli, lahana gibi A vitamini bakımından zengin sebzeler yumurtanın döllenmesine yardımcı oluyor, östrojen sentezini düzenliyor.

3 . Çinko

Çinko kaynakları hem erkeğin hem de kadının cinsel güç ve doğurganlık oranını artırmada etkili. Erkekte sperm kalitesini güçlendiren çinko, kadınlarda da doğuranlığı artırmaya yardımcı oluyor. Kırmızı et, kümes hayvanları, istiridye, kabuklu deniz ürünleri, fındık, süt ürünleri gibi farklı çinko kaynaklarını tüketerek hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

4 . Karaciğer

Karaciğer, folik asit, inositol, kolin, demir ve B vitamini açısından oldukça değerli. İçerdiği bu farklı vitamin ve mineraller ile doğurganlık üzerinde olumlu etki yaratıyor.

5 . Turunçgiller

Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi C vitamini kaynakları üreme sağlığını koruyarak sperm ve yumurta kalitesini artırıyor. Düzenli tüketildiğinde kadınlarda doğurganlık oranını yükseltiyor.

6 . Süt Ürünleri

Doğurganlığı artırmak için önemli bir mineral olan kalsiyum, süt ve süt ürünlerinden alınarak sağlanıyor. Özellikle süt, peynir, yoğurt, dondurma gibi kalsiyum kaynakları sıkça tüketilerek üreme sistemi korunuyor.

7 . Tahıllar

Tam buğday, yulaf, mısır unu, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç gibi tahıl ürünleri kompleks karbonhidratlar arasında yer alıyor. Kompleks karbonhidrat kaynakları ise yumurtlama şansını artırıyor, üreme sağlığını koruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir