Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne olmak bir kadının hayatında yaşayabileceği en güzel ve kutsal duygulardan biri. Ancak doğum yapan anneler eğer doğum sonrası dikkatli olmazlarsa bir takım rahatsızlıklar ile karşılaşabilirler. Özellikle lohusa döneminin sağlıklı ve rahat geçmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Doğum Sonrası Yaşanabilecek Sıkıntılar

lohusalikta-dikkat-edilmesi-gerekenler

Doğum sonrası anne bazı sıkıntılar ile karşılaşabilir. Bu belirtileri yaşadığı an mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

  • Doğum sezaryen olarak gerçekleltiyse ameliyat yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik
  • Memelerde sürekli ağrı
  • Akıntının renginde değişiklik
  • Aşırı ve pıhtılı kanama
  • Kötü kokulu akıntı
  • Yüksek ateş
  • Bulantı ve kusma
  • İdrar sırasında yanma ve ağrı

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 . Doğum Sonrası Kanamalar

lohusalikta-dikkat-edilmesi-gerekenlerDoğum sonrası anne, ilk hafta adet kanaması gibi bir kanama görebilir. Ardından bu kanama yerini akıntıya bırakacaktır. Bu akıntı loğusalık dönemi boyunca yani ortalama 40 gün devam eder. Bu dönemde genital bölgenin sağlıklı kalması için ped kullanılmalı, kullanılan pedler sık sık değiştirilmeli, genital bölge sık sık yıkanarak temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır. Eğer bu belirtiler dışında ekstra bir durum tespit edildiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

2 . Doğum Sonrası Banyo

Doğum sonrası sağlık için dikkat edilmesi gereken diğer noktalardan biri de banyo konusu. Doğumdan sonraki 3. günde anne banyo yapabilir. Ancak lohusalık dönemi boyunca anne oturarak ya da küvete girerek banyo yapmak enfeksiyon riski açısından riskli olduğu için ayakta duş almalıdır. Eğer doğum sezaryen olarak gerçekleştiyse doğumun ikinci gününden itibaren banyo yapılabilir. Doktor aksi bir durum söylemediği taktirde banyo esnasında ameliyat yerini kapamaya gerek yoktur, bölge tahriş edilmeden temiz bir havlu ile tampon yapılarak banyo sonrası kurulanmalıdır. Yine aynı şekilde ilk 40 gün boyunca ayakta banyo yapılmalıdır.

lohusalikta-dikkat-edilmesi-gerekenler3. Doğum Sonrası Kabızlık

Annelerin en çok şikayet ettikleri konulardan biri de doğum sonrası kabızlık. Lohusa döneminde yeterli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterildiği durumda bu problem kolayca çözülebilir. Gaz yapan yiyeceklerden kaçınmak hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli miktarda protein, karbonhidrat tüketimi yapılmalı mutlaka taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Ayrıca kabızlığı önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir.

4 . Doğumdan Sonra Cinsel Hayat

Annenin normal ve sağlıklı bir cinsel hayata dönmesi için ortalama 40 gün geçmesi gerekir. Loğusalık döneminde rahim içi henüz normal haline dönmediği için bu dönemde cinsel ilişki önerilmemektedir. Lohusa dönemi atlatıldıktan sonra anne normal cinsel ilişki düzenine geri dönebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir