Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri

Kadınların en fazla sorun yaşadığı konulardan biri de doğum sonrası kilo vermenin çok zor olması. Özellikle kalça, bel ve basen bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak mümkün değilmiş gibi görünse de küçük tüyolar ile hamilelik sonrası kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

dogum-sonrasi-zayiflama1 . Kararlı Olun

Her diyette ve zayıflama programında olduğu gibi hamilelik sonrası zayıflamada da ilk ve en önemli nokta kararlı olmak. Hamile kalmadan önceki zayıf halinizin fotograflarını evin belirli köşelerine koyun. Buzdolabının üstüne asın ki her buzdolabına gittiğinizde zayıf haliniz ile karşılaşıp yemek yemekten vazgeçin, cüzdanınıza koyun. Hamileliğiniz sonlandığı gibi hemen zayıflayamayacağınızı, bunun zamanla olacağını kendinize sık sık hatırlatın.

2 . Bekleyin

Hamileliğiniz bittiği gibi kilo vermeye çalışmayın. Vücudunuzun kendini toparlamasını bekleyin. Bu süreç 6 – 8 hafta arası değişecektir.

 

3 . Stresi Yenin

Fazla kiloların ve zayıflayamamanın sebeplerinden biri de aşırı strestir. Bebek sonrası zor ve uykusuz geceler sizi bekleyebilir. Hem çevreniz, hem aileniz hem de bebeğiniz derken stresli bir dönem geçirebilirsiniz. Bu da sizi ekstra yemek yemeğe ya da kilo verememeye itebilir. Mümkün olduğunca stres ile mücadele etmeye çalışın. Bebeğiniz ile birlikte küçük doğa yürüyüşlerine çıkın, bebeğinizi ailenize bırakarak eşiniz ile küçük kaçamaklar yapın, eşiniz ile konuşup her gece bir saat bebeğinize bakmasını rica edin bu bir saati kendinize ayırın ve yapmak istediğiniz her ne varsa onu yapın. Kitap okuyun, bakım yapın, dinlenin. Stresi azaltmak doğum sonrası zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

dogum-sonrasi-zayiflama4 . Spor Yapın

Hamileliğiniz boyunca doktor kontrolünde hamile egzersizleri yapmak hamilelik sırasında çok fazla kilo almamanızı ve doğumunuzu kolaylaştırmanızı sağlar. Hamilelik sonrasında da yine yeni anneler için hazırlanmış hafif egzersiz programlarını yapmaya başlayın. Kendinize özel bir spor programı hazırlayın ve günün 30 dakikasını kendinize ve vücudunuza ayırın. Zaman geçtikçe hem kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacak hem de spor sayesinde hamilelikte aldığını kiloları kolayca verebileceksiniz.

5 . Uykunuzu Alın

Evet çok zor bir şeyden bahsediyoruz ama hamilelik sonrası uyku düzeni anne için oldukça önemli bir konu. Düzenli bir uyku stresinizi azaltır, güne daha enerjik başlamanızı sağlar. Ayrıca uykunuzu aldığınızda gün içinde daha dengeli beslenir, enerjiniz yerinde olduğu için egzersizinizi kaliteli bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir