Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Annelik bir kadının hayatında yaşayabileceği belki de en özel dönemlerden biri. Başından sonuna kadar eşsiz bir tecrübe yaşatan hamilelik süreci her ne kadar keyifli bir süreç olsa da özellikle normal doğum yapacak anne adayları için biraz da endişe verici. Doğum öncesi nasıl bir sancı bekliyor, doğum nasıl gerçekleşecek gibi konular bir çok anne adayının kafasında soru işaretleri bırakırken en çok telaş yaratan konu ise muhakkak ki doğum sancıları.

Öncelikle gelin doğum sancısı nedir ona bir göz atalım.

dogum-sancisi-nasil-anlasilirDoğum sancısı gebelik döneminin sona erdiğini gösteren sancılardır. Bu sancıların başlangıcı ile birlikte doğum süreci de başlar. Karın, kasık ve bel bölgelerinde hissedilen sancılar şiddetli regl ağrılarına benzediği için bu ağrılardan ayırt etmek gerekir. Doğum anının gerçekleşmesi için rahim kasılarak 10 cm kadar açılmak zorundadır, bu da ağrıları regl ağrısından daha şiddetli bir hale sokar. Bebek rahimden çıktıktan ve plasentanın atılması ile birlikte sancılar da yavaş yavaş sona erer.

 

 

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin son aylarında kimi zaman anne adayı sancılar yaşayabilir. Bunların bir kısmı yalancı sancı olacaktır. Yalancı sancı ile doğum sancısını ayırt etmek için aralarındaki farkı bilmek gerekebilir.

dogum-sancisi-nasil-anlasilirGebeliğin 37. haftası ile birlikte anne adayının karnında sertleşmeler başlar. Bu bebeğin kafasının anne rahim ağzı ile aynı hizaya gelmeye başladığını gösterir. Bu hizalanma sırasında kas kasılmaları meydana gelebilir. Gün içinde sıkça meydana gelebilen bu kasılmalar doğumun başladığını düşündürtebilir ancak bu sancılar kısa sürelidir, yaklaşık bir veya bir kaç dakika sürerler. Ardından aniden kesilirler.

Gerçek doğum sancısında ise sancı aralıkları çok daha sıktır , aralıklar çok kısadır. Doğum yaklaştıkça sıklık 2 dakikaya kadar inebilir. Sancılar ile birlikte doğum kanalı ve rahim ağzı da aynı zamanda açılır. Bebek doğum kanalına girdikçe sancılarda da artma yaşanacaktır.

Tarif edilen gibi doğum sancılarınızın başladığını düşündüğünüz anda telaşlanmadan en yakınınıza ve hastaneye haber vermeli ve hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir