Doğru Alışveriş Yapmanın 4 Püf Noktası

Siz de alışverişe gittiğinizde alacaklarınızu unutup her türlü abur cubura saldıranlardan mısınız? O halde nasıl doğru ve sağlıklı bir alışveriş yapılır listemize mutlaka göz atmalısınız.

dogru-alisveris-onerileri1 . Liste Yapın

Alışverişe çıkmadan önce alacaklarınıza dair iyi bir liste yapın ve kendinize liste dışına çıkmayacağınıza dair söz verin. Listeyi hazırlarken de sadece ihtiyacınız olan ürünleri ekleyin. Gereksiz ve sağlıksız ürünleri listeden çıkarın. Alışveriş merkezine de gittiğinizde sadece bu listede bulunan ürünlere odaklanın.

2 . Bütçenizi Kontrol Edin

Bir çok insan elinde ne kadar para olduğunu kontrol etmeden alışveriş yapar ve alışveriş sonrası da büyük bir pişmanlık yaşar. Marketten cebiniz boş çıkmamak için alışveriş öncesi bütçenizin neye ne kadar yettiğini kontrol edin. Eğer ihtiyaçlarınız bütçenizin üzerindeyse önem sırasına göre daha az önemli ürünleri bir sonraki alışverişinizde almak üzere listeden çıkarın.

dogru-alisveris-onerileri3 . Doğru Zamanı Seçin

Eğer alışverişe karnınız açken çıkarsanız, bütçe ve ihtiyaç listesini şimdiden unutabilirsiniz. Açken alışveriş yapmak size gereksiz yere bir çok şey aldırır. Ayrıca aç ve yorgunken de bilinçsizce alışveriş yapabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş saatlerinizi tok ve enerjik olduğunuz zaman dilimlerinde yapmaya çalışın. Ayrıca çok yoğun saatlerde alışverişe gitmek de yapılan hatalardan biri. Ne kadar kalabalık bir saatte giderseniz o kadar yorgun ve stresli ayrılırsınız. Alışveriş sizin için keyiften çok işkenceye dönüşebilir.

4 . Yalnız Çıkın

Yanınızda bir arkadaşınız ile alışverişe çıktığınızda dikkat edin, mutlaka gereksiz malzemeler satın alacaksınız. Herkesin alışveriş stili ve ihtiyacı olan ürünler farklıdır. Size yapılan tavsiyeler sonucu aslında almak istemediğiniz bir ürünü satın alabilirsiniz. Bu yüzden alışverişlerinize mümkün olduğunca tek başınıza çıkmaya gayret etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir