Doğal Yoldan Baş Ağrısını Geçirmenin 6 Yolu

Sık sık baş ağrısı yaşamak günlük hayatı mahvettiği gibi yaşam kalitesini de alt üst eder. Çoğu zaman baş ağrılarımızı geçirmek için ilaç kullanmak istemeyiz ama ağrılar o kadar şiddetlidir ki ilaca başvurmak zorunda kalırız. Ancak baş ağrısını ilaç almadan doğal yollar ile de geçirmenin yolları var. İşte ilaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları.

Baş Ağrısını Doğal Yollarla Geçirmenin Yolları

bas-agrisi-dogal-yollarla-nasil-gecer1 . Lavanta Yağı

Lavanta yağı baş ağrısını geçirme yollarından en hoş kokulusu. Lavanta sakinleştirici, antidepresan ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Sadece baş ağrısını geçirmek ile kalmaz uykusuzluk problemlerine de iyi gelir. Baş ağrısı hissettiğiniz an yaklaşık 15 dakika boyunca lavanta yağı koklamak ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde kaynamış 2 bardak suya 2 damla lavanta yağı ekleyip buharını koklamak da ağrıları dindirecektir.

2 . Kafein 

Kafeinin baş ağrısını azaltıcı, ağrı kesici etkisi vardır. Ancak fazla kafein ağrınıza iyi gelmez. Bu yüzden baş ağrısı hissettiğinizde 1 fincan kahve tüketebilirsiniz.

3 . Sıcak Su

Sıcak su vücudunuzdaki kasların gevşemesini ve rahatlamanızı sağlar. Baş ağrınızın başladığını anladığınız an banyoya girip sıcak bir duş alabilir ve çıktıktan sonra 1 fincan kahve tüketebilirsiniz. Bu yöntem baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

bas-agrisi-dogal-yollarla-nasil-gecer4 . Nane Yağı

Nane yağı da tıpkı lavanta yağı gibi baş ağrısını geçirme etkisi ile bilinir. Bazı migren türlerinde de ağrıları hafifletmek üzere kullanılır. Başınıza nane yağı ile masaj yapabilir ya da bir bez parçasına bir kaç damla nane yağı damlatarak bir kaç kez koklayabilirsiniz.

5 . Soğuk Kompress

Baş ağrısını doğal yollarla geçirmenin yöntemlerinden biri de soğuk kompress uygulamak. Alın bölgenize koyacağınız ıslak biz bez ya da bir buz torbası ağrılarınızın kısa süreli de olsa dinmesine yardımcı olur.

6 . Su Tüketimi

Kimi zaman baş ağrıları su tüketiminden de kaynaklanabilir. Eğer çok az su tüketiyor ve sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız problemi buldunuz demektir. Dehidrasyon baş ağrılarını tetikler ve gün içinde sık sık ağrı yaşamanıza sebep olur. Bunu engellemek için her gün mutlaka en az 8 bardak su tüketmeniz gerekli. Su tüketimini artırdıkça baş ağrılarınızın da hafiflediğini fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir