Diyette Yağ Tüketimi

diyet ve yağ tüketimiÖncelikle vücutta yağlanmaya sebep olan şeyin yalnızca yağ olmadığını bilmek gerekiyor. Yenilen besinlerin fazlası her şekilde yağa dönüştürülme eğilimindedir. Bu, özellikle karaciğerde gerçekleşen glikozun glikojene dönüşmesi ve glikojenin de yağlara çevrilmesi süreciyle olur.  Bu açıdan baktığımız zaman diyet sırasında yağları tamamen diyetten çıkarmak vücutta yağ oluşumunu engelleyen bir olay değildir.  Aynı şekilde diyet sırasında öğünleri atlamak ya da yemeği kesmek de kilo vermeyi sağlamaz. Peki ne yapmak gerekiyor? Elbette dengeli ve ölçülü bir şekilde yağ alımını gerçekleştirmelisiniz. Çünkü sizin için yararsız ve bir fazlalıkmış gibi gözüken yağların vücut için sayısız faydaları bulunuyor.  En önemlisi de A, D, E, K vitaminlerinin çözülmelerini sağlamaktır. Yağların olmadığı bir ortamda bu vitaminlerden yararlanmak mümkün değildir. Bu nedenle bu vitaminlerin eksikliğinde görülebilecek olan tüm hastalıkların yaşanması da kaçınılmaz olur. Ayrıca yağlar dış etmenlerden korunmayı ve vücut ısısının dengeli bir seviyede kalmasını sağlarlar.

Diyette Yağ Tüketimi

diyet ve yağ tüketimiNormal şartlarda bir insan günlük gereksinimi olan enerji ihtiyacının % 25 ila % 30 kadarını yağlardan karşılamalıdır. Yani ortalama olarak günlük 1500 kalori almanız gerektiğiniz düşünürsek bunun 350 ila 450 kalori arasındaki bir kısmı yağlardan oluşmalıdır. Bu da hemen hemen 40 – 50 gram yağa karşılık gelir. İlk başta bu rakam göze korkutucu gelse bile, tamamen bilimsel ve sağlıklıdır. Çünkü burada bahsettiğimiz miktar yemeklere koyduğumuz zeytin yağı veya tereyağı değil. Biliyorsunuz ki bazı besinlerin de kendi yağı var. Bunları da hesaba katmak gerekiyor.

Sağlıklı Yağ Tüketimi Nasıl Olur?

diyet ve yağ tüketimi

  • Sağlıklı yağlar doymamış yağlardır. Doymuş yağlar veya trans yağlar kesinlikle tercih edilmemelidir. İşlenmiş ürünler, dondurulmuş gıdalar, kızartmalar yemekten uzak durulmalıdır. Yemeklerde margarin yerine zeytin yağı veya tereyağı tercih edilmelidir.
  • Et ve süt ürünleri doymuş yağlar içerir. Yine yumurtada da doymuş yağ bulunur. Bu hayvansal kaynaklı ürünleri az tüketmek veya az yağlı olanlarını tercih etmek önemlidir.
  • Marketlerden aldığınız ürünlerin etiketlerini okuyarak ne kadar yağ içerdiklerine bakabilir, kalorilerini hesaplanmış şekilde bulabilirsiniz. Bu sayede fazla yağ tüketimini engellemeniz mümkün olur.
  • Son olarak, yemek pişirme yönteminizi kızartmadan fırın, haşlama veya ızgara şeklinde değiştirmeniz sağlık açısından çok daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir