Diyette Meyve Yenilebilir Mi?

Diyet yapanların en çok merak ettiği sorulardan biri de diyette meyve yenilip yenilemeyeceğidir. Çünkü biliyorsunuz ki, meyve dediğimiz şey şeker açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Haliyle diyette kalorisine dikkat eden insanlar da, meyve yeme konusunda temkinli olabiliyor. Peki ama gerçekten de diyet sırasında meyve yenilmez mi?

Meyve Şekeri Nedir?

Diyette Meyve Yenilebilir MiMeyvelerin diyet sırasında neden tüketilip tüketilmeyeceğine dair görüşleri anlamak için öncelikle meyve şekerinin ne olduğuna bir göz atalım. Meyvelerin diyetler sırasında tercih edilmemesi gerektiğini savunanların dayanak noktası olan meyve şekeri yani fruktoz, fazla alındığında obeziteye, Tip 2 diyabete veya metabolik aksaklıklara yol açar. Ancak, şunu söylemek gerekiyor ki, bununla ilgili bilimsel veriler kesin değildir. Çünkü bu problemlere beslenme biçiminin de yol açtığı biliniyor. Bir insanın yalnızca meyve ile yaşayamayacağı düşünüldüğünde, yalnızca fruktozun bu sorunlara yol açtığı fikri de pek gerçekçi görünmüyor.

Elbette yüksek fruktozun zararları var. Fruktozun glikozdan farkı, fruktozun parçalanarak tüm hücreler tarafından kullanılamamasıdır. Fruktoz yalnızca karaciğer tarafından parçalanıp kullanılabildiği için yağa dönüşme olasılığı çok daha yüksektir. İşte bu sebeple meyveler özellikle düşük kalorili karbonhidrat diyetlerinde pek tercih edilmezler.

Düşük Kalorili Karbonhidrat Diyeti

Diyette Meyve Yenilebilir MiBu diyetlerin ilk amacı karbonhidrat kısıtlaması ve dolayısıyla da alınan kalorinin azaltılmasıdır. Bu nedenle şekerli her şey, alkol, patates benzeri karbonhidratlı sebzeler, ekmek veya makarna gibi yiyecekler önerilmez. Bu tarz diyette meyveler zararsız gibi gözükse de, aslında glikoz ve fruktoz içerdiği için tercih edilmezler.

Meyveler, düşük karbonhidrat içeriğindeki sebzelere göre daha fazla şeker içerirler. Ancak, ekmek gibi nişastalı yiyeceklere göre de daha az şeker içerirler. Bu bakımdan diyetlerinde günlük 100 gram kadar karbonhidrat içeren bir diyette birkaç parça meyve tüketmek vitamin ve mineral bakımından fayda sağlar. Ayrıca vücut için lif de sağlanmış olunur. Ama günlük 50 gramdan daha az karbonhidrat alımını uygun görenler diyetlerde meyve genel olarak yiyecekler arasında yoktur. Böyle diyetlerde meyve yerine sebze tüketmek daha tercih edilebilir bir davranıştır.

Sonuç olarak diyette meyve tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Aşırı meyve tüketiminin yağlanmaya sebep olabileceği unutulmamalıdır. Günde birkaç parça meyve yemenin kimseye bir zararı dokunmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir