Diyeti Bozmamak için 6 Öneri

Diyete başlıyorsunuz ama aradan henüz daha iki gün geçmeden diyetinizi bozuyorsunuz. Evet siz de bizdensiniz. Diyet yapanların neredeyse % 90 ‘ı diyete başladıktan bir süre sonra yemek yeme duygusunu göz ardı edemeden, dayanamayıp diyetini bozuyor. İstikrar sözleri ve büyük kararlılıklar ile başlanan pazartesiler malesef hafta ortasına doğru hüsran ile sonuçlanıyor, bir diyet daha geride kalıyor.

Peki başladığınız diyeti bozmamak için, diyeti sürdürebilmek için ne gibi yollar denemeli?

Diyeti Bozmamak için Öneriler

1 . Yulaf Ezmesini Hayatınıza Katın

Programınızda sabah kahvaltılarınıza yulaf ezmesi ekleyin. Yulaf doyuruculuğu sayesinde tokluk sürenizi uzatacak, gün içinde yaşayacağınız açlık krizlerinin önüne geçecektir.

2 . Günlük tutun

Kahvaltıda neyi ne kadar yedim, öğle arasında ne yedim gibi her şeyi not alın. Tüm yediklerinizi gözden geçirin, bir nevi yemek günlüğü tutun. Bu şekilde yeme alışkanlıklarınızı bilinçli bir şekilde sürdürür, kontrolü elinize daha kolay alabilirsiniz.

3 . Farkında Olun

Bu diyeti anneniz, eşiniz, çocuklarınız ya da arkadaşlarınız için yapmıyorsunuz. Bu diyet sizin ve sizin sağlığınız için ! Tabii ki zayıfladıktan sonra çevrenize gereken havayı atabileceksiniz ama bu tamamen sizin iradenize bağlı. Diyete başlarken en başta her şeyden önemlisinin siz ve vücudunuz olduğunu bilerek ve kendinize güvenerek başlayın. ” Bu kez de kesin diyeti bırakırım ” diye başlanılan bir diyetin sonu malesef gelmez. Bunun sizin savaşınız olduğunu ve sonunda kazananın siz olacağını bilerek ve buna inanarak başlamak ve bunu her sabah güne başlarken tekrar etmek diyetinize olan güveninizi de yerine getirecektir.

4 . Eğlenceye Dönüştürün

diyeti-bozmamak

Kuru kuruya sadece diyet programınıza uyarak ilerlemeyin. Farklı diyet türlerini okuyup inceleyin, meyve ve sebzelerin faydalarını araştırın. Evde diyet programınıza uygun detoks suları yapın, smoothi tariflerini takip edin. Tüm bu araştırmalarınız ile bir blog ya da bir sosyal medya hesabı açın ve bunu sizin gibi diyet yapan diğer insanlar ile de paylaşın. Klo verme süreçlerinizi, edindiğiniz yeni bilgileri, yaptığınız yeni diyet tariflerini bu hesaplarda paylaşın. Bu paylaşımlar size motivasyon kaynağı olacak ve diyetinizi devam ettirmenizi sağlayacaktır.

5 . Serbestlik Yaratın

diyeti-bozmamak

Diyetiniz ne kadar katı olursa, bırakmanız da o kadar kolay olur. Haftada bir gün, bir öğününüzü serbest öğün ilan edin. O öğünde o hafta canınız ne çektiyse yiyin. Çikolatayı kendinize yasaklamayın.  % 70 kakao oranı olan çikolataları günlük belirli bir miktarda tüketmeniz kilo aldırmaz, aksine oldukça faydalıdır.

6 . Egzersiz Yapın

Hemen her yazımızda söylediğimiz gibi, bu yazımızda da ekliyoruz. Egzersiz yapın, egzersiz yapın, egzersiz yapın! Spor yapmak da aynı diyet gibidir, büyük bir gaz ile başlanır ama bir kaç hafta sonra bırakılır. Ağır programlar ile değil günlük hayatınızın sadece yarım saatini harcayacağınız küçük egzersiz programlarından uygulayın. Böylelikle diyetiniz ile birlikte sporu da hayatınıza katarak hem kilo alımınızı kolaylaştırırsınız hem de işi daha eğlenceli hale getirirsiniz. Her gün için farklı bir bölgenizi çalıştırın, hangi bölgenizden şikayetçiyseniz o bölge ile ilgili egzersizlere ağırlık verin. Egzersiz yaptıktan sonra diyetinize sadık kalacak, hali hazırda ağır şeyler yemek istemeyeceksiniz, hem de kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabileceksiniz. Evde yapabileceğiniz kolay ve kısa egzersiz programları için bknz : Ev Egzersizleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir