Diyete Dost, Zayıflatan 5 Ara Öğün Önerisi

Kan şekerini dengede tutup, tokluk süresini uzatmak ve ana öğünlerde aşırı yemeği önleyerek kilo kontrolü sağlamak için ara öğünler oldukça önemli. Sağlıklı yiyeceklerden oluşan ara öğünler ile, hem sık yemek yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilir hem de daha kalıcı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı, diyet dostu ara öğün önerileri 

ara-ogun-onerileri1 . Yoğurt : Yoğurt sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini dengede tutar, kabızlığı önler, tokluk süresini uzatır, kemik sağlığını korur.

1 kase (200 gr) yarım yağlı yoğurt ise 92 kaloridir.

2 . Elma : E, C vitamini içeren elma kan şekerini dengeler, tok tutar, kalp ve kemik sağlığını korur, antioksidan bakımından zengindir. Ayrıca bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlar.

1 adet normal elma 104 kaloridir.

3 . Tarçınlı Süt : Süt metabolizmayı hızlandırıp sindirimi kolaylaştırırken tokluk süresini de uzatarak açlık krizlerinin önüne geçer. Tarçın ise kan şekerini düzenleyerek tatlı krizlerini engeller, vücudun yağ tutmasını önler.

1 bardak tarçınlı light sütü ara öğün olarak değerlendirebilirsiniz.

ara-ogun-onerileri4 . Haşlanmış Mısır : Mısır yüksek oranda diyet lifi içerir, bağırsakları temizler, sindirimi kolaylaştırarak kabızlığı önler. Ayrıca uzun süre tok tutarak kilo vermenize yardımcı olur.

100 gram haşlanmış mısır ortalama 96 kaloridir.

5 . Salatalık ve Dereotu : Salatalık bolca diyet lifi içerir ve bu lifler sayesinde sindirimi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. Kalorisi oldukça düşüktür. Dereotunun da besin lifi yüksektir, kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır, antioksidandır. Dilimlediğiniz salatalığın içerisinde dereotunu ekleyerek ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

100 gram salatalıkta 15,5 kcal bulunur. 28 gram dereotu ise sadece 12 kaloridir.

Ara öğünlerin önemi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bknz : Ara Öğünlerin Önemi Nedir? Ara Öğünler Nasıl Olmalıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir