Diyet Zamanı : Yağ Yakan Yiyecekler

Hepimizin hayali değil mi yemek ama kilo almamak. Belki de bu mümkün ama sadece doğru yiyecekleri seçemiyoruz. Belki de bazı yiyecekler ile kilo vermek , yağ yakmak mümkün ama bunu bilmediğimiz için öğünlerimizde o yiyecekleri seçmiyoruz. Özellikle spor yapmaya vakit ayıramıyorsanız, en azından yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek biraz olsun kilo vermek ve yağ yakmak size mucize gibi gelmesin, diyetinizi ya da günlük öğünlerinizi bu yiyecekler ile hazırlayın ve gerisini onların ellerine bırakın:)

İşte Yağ Yakan Yiyecekler :

1 . Köy Peyniri : Günde tüketeceğiniz en az 200 gr. köy peynirinin içerisinde tam 32 gr. protein ve kazein bulunuyor. Bu iki maddenin bilinen en önemli özelliği sindirimi kolaylaştırması ,matabolizmayı çalıştırması ve tok tutması. Ayrıca içerisinde kalsiyum bulundurması yağ yakışında katalizör görevi görmesini sağlıyor.

köy peyniri zayıflatır mı

2 . Kırmızı Biber : Acı sevmeyenler için kötü bir haber ama acı kırmızı biber tam bir yağ yakıcı. Kırmızı biberin içindeki kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırıyor, vücut ısısını yükseltiyor ve enerji harcamanızı sağlıyor. Ayrıca kalp atışlarını da hızlandırıyor ve damarlardaki “kötü” yağın temizlenmesine yardımcı oluyor. Eğer midenizde herhangi bir rahatsızlık bulunmuyorsa, öğünlerinize mutlaka kırmızı biber ekleyin.

3 . Somon Balığı : Somon balığı beyni güçlendirmesi ile bilinse de aslında en önemli özelliği içeriğinde bulunan omega-3 sayesinde kilo vermeniz. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren somonu diyet listenizde mutlaka tutarak haftada en az 3 ya da 4 kez tüketmelisiniz.

somon zayıflatır mı

4 . Kivi : Bilimsel araştırmalar C vitamininin yağ yakımını hızlandırdığını kanıtlamış durumda. Meyveler arasında en zengin C vitamini kaynağı kivinin de buradaki etkisini anlatmaya gerek yok diye düşünüyoruz:) 100 gram kivide 400 miligrama kadar C vitamini bulunuyor, gün içerisinde tüketeceğiniz bir kivi bile günlük c vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.

5 . Yağsız Yoğurt : Yağsız yoğurdu günde 3 öğün tükettiğinizde ve buna düzenli bir şekilde devam ettiğinizde hızlıca yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Yağsız yoğurt yemeyen insanların, özellikle bel bölgesinde kiloların daha çok toplandığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmış, bu yüzden gün içerisinde tükettiğiniz yağsız yoğurt özellikle bel bölgeniz için bulunmaz bir yağ yakıcı görevini üstlenecek.

6 . Sarımsak : Yağ yakan yiyeceklerden biri de sarımsak. Her ne kadar kokusundan dolayı yemeye müsade etmese de güçlü bir antioksidan olan sarımsak insülin seviyesini düzenliyor ve tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlıyor.

Garlic Cloves

7 . Yulaf : Lif bakımından oldukça zengin olan yulaf ve yulaflı gıdalar kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlıyor ve şeker düşmesi nedeniyle öğünler arasında yaşanabilecek aşırı açlık hissini engelliyor. Ayrıca sindirim sistemini de oldukça iyi çalıştırdığından eğer kabızlık sorunu çekiyorsanız mutlaka yulaf ya da yulaflı gıdalar yemelisiniz, çünkü yulaf bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlıyor.

8 . Sütlü Kahve : Ara öğünlerinizde ya da açlık hissi duyduğunuzda yağsız süt ile hazırlayacağınız bir kahve sizi tok tutmaya yetecek, ayrıca kahvenin içeriğindeki maddeler sayesinde sindirim sisteminizin de çalışmasını sağlayacak.

kahve zayıflatır mı

9 . Ceviz : Çok iyi bir omega-3 kaynağı olan cevizden günde 2-3 tane yemek bile yağ yakmanıza kolaylık sağlayacak.

10 . Mercimek : Tam bir demir kaynağı olan mercimek, yavaşlayan metabolizmayı hızlandırır, tok tutar ve kilo vermenize yardımcı olur. Haftada bir kaç gün mercimek tüketmeniz diyetinize oldukça fayda sağlayacaktır.