Diyet Zamanı : Düşük Karbonhidrat Diyeti

Adından da anlaşılacağı gibi düşük karbonhidrat esasına dayanan düşük karbonhidrat diyeti, hızlı ve sağlıklı zayıflamak isteyenler için bire bir bir diyet çeşidi. Sağlıklı kilo vermek, hastalıkları azaltmak için uygun bir diyet olan düşük karbonhidrat diyeti, şekerli ve nişastalı yiyecekleri beslenme programlarından çıkarıyor.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Kaç Gün Uygulanır?

dusuk-karbonhidrat-diyetiDüşük Karbonhidrat Diyetini 12 gün uygulayabilirsiniz. Eğer devam edecekseniz diyetinize 2 gün ara vermeli ve bu aradan sonra devam etmelisiniz. Ara verdiğiniz 2 günlük sürede yiyecekleriniz serbest.

İnmek istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, diyeti haftanın 5 günü olacak şekilde devam ettirebilirsiniz.

Not : Düşük Karbonhidrat Diyeti için yazılan öneriler genele yöneliktir, kişilerin kilo, sağlık durumu ve hareketliliğine göre değişkenlik gösterebilir. Diyete başlamadan önce beslenme uzmanınız ile görüşerek destek alabilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenebilir?

Düşük Karbonhidrat Diyeti uyguluyorsanız beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Karnabahar, fasulye filizi, et ( kırmızı et, beyaz et ), balık, süt, mantar, kereviz, ıspanak, yeşil soğan, kabak, bamya, kıvırcık salata, patlıcan, lahana, yumurta, badem, ceviz, elma, böğürtlen, armut, peynir, zeytin yağı .

Kilo verme amacı ile bu diyeti uyguluyorsanız günde sadece 1 meyve yemelisiniz. Kuru yemiş ve peynir tüketimini ise mümkün olduğunca az tutmalısınız.

Düşük Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenmemelidir?

  • Şekerli tüm gıdalar ( pasta, meyve suları, dondurma, gazoz, kola vb. ) , ekmek, patates, mısır, nişastalı sebzeler, makarna, fındık, jöle, reçel, trans yağlar, işlenmiş gıdalar, bezelye, kuru fasulye

Düşük Karbonhidrat Diyetinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Her gün en az 8 – 10 bardak su içmelisiniz.
  • Günde en az bir greyfurt ya da greyfurt suyu tüketmelisiniz. Greyfurtun yağ yakıcı özelliği bulunur.
  • Öğün aralarında ekstra besin tüketmemelisiniz.
  • Kahve ve çayı mümkün olduğunca azaltmalısınız. Tükettiğinizde ise şekersiz tüketmelisiniz.
  • Bol sebze ve meyve tüketebilirsiniz.
  • Eğer hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız ya da günlük egzersiz süreniz 1 saati aşmıyorsa tüketeceğiniz karbonhidrat miktarını 50 gram olarak tutmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir