Diyet Zamanı : Diyetinize Yardımcı Tok Tutan 10 Besin

Özellikle diyet yapanların en yoğun hissettiği hislerden biridir açlık hissi. Diyetinize ne kadar uysanız da, ne kadar doyurucu beslenseniz de öğünlerinizden sadece bir kaç saat sonra o hissi hissediyorsanız, bu yazı tam olarak sizin için. Tok kalmaya çalışırken, fazla beslenerek kilo almaktansa tok tutan besinler ile beslenerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

İşte hem dostunuz olan, hem de tok tutan 10 besin

1 . Yoğurt

yogurt-

 

Yoğurt, içeriğinde yer alan protein sayesinde, uzun süre tok kalmanızı sağlayan besinlerden biri. Üç öğününüzde de alacağınız yoğurt, metabolizmanızın çalışmasını da sağlayarak hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olacak, ayrıca açlık hissinizi de ortadan kaldıracak.

 

 

2 . Yumurta

yumurta

 

Yapılan bilimsel araştırmalar, yumurtanın onu tüketen insanları uzun süre tok tuttuğunu kanıtlamış. Önemli bir protein kaynağı olan yumurtayı haşlanmış olarak sabah kahvaltınızda tükettiğinizde kendinizi uzun süre tok hissedeceksiniz. eğer haşlanmış yumurta sevmiyorsanız omlet olarak da tüketebilirsiniz.

 

 

3 . Kepekli Makarna

kepekli makarna

 

İçeriğinde yüksek lif bulunduran besinler de tok kalmanızı sağlayacak besinler. Bunlardan biri kepekli makarna. İçeriğindeki lifler genişleyerek tokluk hissi yaratıyor ve bu sayede uzun süre açlık duygusu hissetmiyorsunuz. Kepekli makarnayı sade tüketebileceğiniz gibi salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

 

4 . Yeşil Çay

yeşil çay

 

Öğünlerinizin arasında içeceğiniz 1 fincan yeşil çay, açlık hissinizi bastıtarak bir sonraki öğününüze kadar tok kalmanızı sağlayacak. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak diyetinize fayda sağlayarak hızlı kilo vermenize yardımcı olacak.

 

 

5 . Sirke

sirke

 

Her ne kadar çok sevilen ve çok tüketilen bir besin olmasa da sirke de tokluk süresini uzatan gıdalardan birisi. Yapılan bazı araştırmalar, sirkenin içerisinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya çıkarmış. Bu da kan şekerinizin daha dengeli yükselmesini sağlayarak, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sebep oluyor.  Salatalarınıza ekleyeceğiniz sirke ile tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

 

6 . Avokado

avokado

 

C ve B6  vitamini deposu olan avokadoyu, salata ve yemeklerinizle birlikte tükettiğinizde uzun süre tokluk hissedeceksiniz. Ayrıca kahvaltıda üzerine limon sıkıp, ana öğünlerinizde ise sarımsaklı yoğurtla tüketebilirsiniz. Bu da aynı şekilde avokadonun sizi uzun süre tok hissettimesini sağlayacak.

 

7 . Elma

elma

Gün içerisinde açlık hissi hissettiğiniz an çantanızdan çıkarıp yiyebileceğiniz bir elma gününüzün kurtarıcısı olabilir. Elmanın içerisindeki enzimler sayesinde hem açlık hissinizi unutacaksınız, hem de bağırsaklarınız çalışacak ve sindirim sisteminize katkıda bulunacaksınız.