Dişlere Zarar Veren 10 Yiyecek ve İçecek

Sağlıklı, beyaz, ışıl ışıl dişlere sahip olmak için malesef günde 2 kere diş fırçalamak yeterli değil. Tükettiğimiz bazı yiyecek ve içeceklerin dişlerin yapısına zarar veriyor, diş çürümelerini hızlandırıyor. Peki dişlere zararlı yiyecekler neler?

İşte dişlere zarar veren yiyecek ve içecekler

dislere-zararli-yiyecekler1 . Enerji İçecekleri

İçlerinde yüksek miktarda şeker barındıran enerji içecekleri dişler için oldukça tehlikeli. Fazla tüketildiklerinde diş çürümelerine sebep oluyorlar.

2 . Limon

Ph değeri 2 olan limon dişler için malesef zararlı yiyecekler arasında. Limon tükettikten sonra üzerine mutlaka su içmeyi unutmayın.

3 . Domates

İçerdiği asit yüzünden domates de dişler için zararlı yiyecekler arasında. Ama tabii ki bunun çözümü domates tüketmemek değil, yine limon gibi domates yedikten sonra mutlaka bol bol su içmeyi unutmayın.

dislere-zararli-yiyecekler4 . Patlamış Mısır

Film gecelerinin vazgeçilmezi patlamış mısır, dişlerin arasına bolca kaçıp kendine orada yer ediniyor ve bu şekilde diş minelerine zarar veriyor. Patlamış mısır yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

5 . Alkol

Alkollü içecekler içerdikleri gaz ve bileşenler yüzünden dişlere zarar veriyor. Ayrıca şeker içeriği yüksek olan şarap da dişler için oldukça zararlı.

6 . Kola

Dişler için zararlı yiyecekler arasında belki de en zararlısı. Hem şeker oranı yüksek, hem de  fosforik asit ve sitrik asit içeriyor. Kola dişi zayıflatıyor, diş çürümelerini hızlandırıyor.

dislere-zararli-yiyecekler7 . Soda

Özellikle meyveli soda, hem şeker hem de asit içerdiğinden diş minelerine zarar veriyor ve diş çürümelerini hızlandırıyor.

8 . Kuru Meyveler

Karbonhidrat ihtiva eden kuru meyveler, dişlere zarar veren yiyecekler arasında. Ayrıca kuru meyveler yapışkan olduğu için dişlere yapışıyor ve uzun süre dişlerin arasında kalıyor.

9 . Kahve

Sık kahve tüketimi dişlerin sararmasına ve dişlerde leke oluşmasına neden oluyor. Kahve içtikten sonra üzerine bir bardak su içmeniz kahvenin dişlere olumsuz etkisini azaltacaktır.

10 . Beyaz Ekmek

Sofraların demirbaşı beyaz ekmek diş için zararlı yiyecekler arasında. Beyaz ekmek çiğnenirken ağızda şekere dönüşüyor ve bu da dişleri olumsuz yönde etkiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir