Dinkel Buğdayı ( Spelt – Kavuzlu) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dinkel buğdayı, diğer bilinen adları ile spelt ya da kavuzlu maden devrinden günümüze kadar ulaşmış olan buğdaylar arasındadır. Buğdayın atası olarak bilinen ve 5000 yıllık bir geçmişi olan dinkel, Asya ‘da kendiliğinden yetişen bir buğday türüdür. Günümüzde özellikle Avrupa ‘da sıkça tüketilen ve ‘Dinkelberger’ ekmeği olarak ün yapan dinkel buğdayı, kalorisi düşük ve 5 bin yıllık genetiği değiştirilmemiş yapısı ile birçok kişinin tercihi.

Almanca da Kızıl anlamına gelen dinkel buğdayı, Konya ‘da Kavuzlu Kızıl buğday olarak bilinen bir buğday türüdür. Dinkel buğdayının bazı önemli faydalarını sizler için derledik.

Dinkel Buğdayının Faydaları

1 . Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Dinkel buğdayı diğer buğday türlerine göre vitamin ve mineral bakımından daha zengindir. Buğday A, E, B1; B2 ve niasin içerir. İçerdiği vitaminler sinir sistemini destekler, korur. A ve E vitaminleri sayesinde cildi besler, güçlendirir.

2 . Metabolizmayı Destekler

Dinkel buğdayının lifli yapısının metabolizmayı düzenleyici etkisi vardır.  Dinkel buğdayı ile yapılan dinkel ekmeğinin 100 gramı 235 kaloridir.

3 . Sindirimi Destekler

Dinkel içerdiği yüksek diyet lifleri sayesinde sindirim için oldukça faydalı bir buğdaydır. Sindirim sistemini de destekleyerek bağırsak hareketliliğini artırır, kabızlığa karşı iyi gelir. Ayrıca Dinkel içerdiği yüksek miktarda fosfor ve protein içeriği ile birlikte dokuların, kan damarlarının, kasların, kemiklerin ve organların gelişimine katkıda bulunur.

4 . Kolesterolü Dengeler

Yine içerdiği sağlıklı diyet lifleri vücuttaki tehlikeli kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.  Kötü kolesterolün düşmesini, vücuttaki sağlıklı yağ asitlerinin dengelenmesini sağlar.

5 . Kan Dolaşımını Düzenler

Dinkelin faydalarından bir diğeri de kan dolaşımını düzenlemesidir. İçerdiği demir ve bakır kan hücrelerinin oluşturulması için gereklidir. Bu demir ve bakır kan dolaşımını önemli ölçüde arttırır, organlara ve dokulara ek oksijen ve enerji akışı sağlar.

6 . Hormonları Dengeler

Dinkel buğdayı aminoasit ve niasin kaynağıdır. Niasin vücutta adrenal bezlerde, özellikle de cinsiyet hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar. Endokrin sistemi sağlığınızın ve genel işleyişinizin hassas ve çok önemli bir yönüdür, bu nedenle diyetinize dinkel buğdayı ile yapılan ürünler eklemek sağlıklı niasin seviyesini korumak için önemli bir adımdır.

7 . Kemik Sağlığını Korur

Dinkel kemik sağlığı için de oldukça önemlidir.  İçeriğinde bulunan bir dizi önemli mineral kemik sağlığının korunmasında ve kemik dokusunun gelişmesinde yardımcıdır. Düzenli olarak dinkel buğdayı kullanarak vücuttaki kemikleri zayıflatan veya bozan osteoporoz ve diğer yaşa bağlı durumların getirdiği rahatsızlıkları büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

8 . Bağışıklığı Güçlendirir

İçerdiği sağlıklı vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Bu da özellikle kış aylarında vücudun direnç seviyesini yükselterek hastalıklara karşı koruma sağlar. Dinkelin aynı zamanda psikolojik stres ve endişeyi azalttığı bilinmektedir.

Not : Tüm bu faydalarına rağmen dinkel buğdayı gluten içerdiği için çölyak ve gluten hassasiyeti olan kişilere önerilmez.