Dil Temizliği Yapmak için 5 Neden

Ağız bakımı denince akla sadece diş ve diş eti bakımı gelse de aslında ağız bakımı sadece bundan ibaret değil. Diş temizliği ile birlikte dil temizliği de oldukça önem gerektiren bir konu. Ayrıca dil temizliği sadece ağız sağlığı için değil neredeyse tüm vücut sağlığını etkileyen bir temizlik türü.

Peki dil temizliğinin önemi nedir hep birlikte bakalım,

dil-temizliginin-onemi

1 . Dili temizleyen dilin üst tabakasının sıyrılır ve bu uygulama sayesinde üzerinde biriken bakteri, mantar, toksin ve ölü hücrelerin arındırılmasını sağlanır.

2 . Yapılan çalışmalar kötü nefes kokusunun dilin arkasında biriken bakterilerden ileri geldiğini söylüyor. Dil temizliği sayesinde bu bakterileri temizleyerek kötü nefes kokusunu önleyebilirsiniz.

3 . Uyurken de çalışan sindirim sistemi, vücutta birikmiş olan toksinleri dilin üst yüzeyine çıkarır.

dil-temizliginin-onemiEğer düzenli dil temizliği yapılmazsa ileride sindirim,bağışıklık ve solunum problemleri yaşanabilir. Dil temizliği ağız için salgıların artmasını sağlar bu da sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına sebep olur.

4 . Düzenli dil temizliği ağız içi rahatsızlıkları azaltır. Ağızda mantar, çürük, bakteri, plak oluşumunu engeller, ağız içi sağlığını korur.

5 . Düzenli dil temizliği yaptığınızda tat duyunuz gelişir, yiyeceklerin tadını daha rahat alabilirsiniz. Düzenli dil temizliği yaptığınızda toksik mukus tabakasını dilinizin üzerinden gidermiş olur bu sayede tat alma duyunuz zamanla azalmasını önlersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir