Detoksa Başlayanlar İçin 7 Öneri

Son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan detoks diyeti ve detoks diyet programları hala ilk günkü gibi güncelliğini koruyarak yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Günlük hayatımızda vücudumuza herhangi bir yolla giren zararlı maddelerden hem bedeni hem de cildi arındırmayı amaçlayan detoks diyetlerine hemen her yerde rastlayabilirsiniz.

Her diyeti olduğu gibi detoksu da bilinçli bir şekilde uygulamak detoksun etkilerini daha kalıcı ve etkili yapacaktır. Siz de eğer vücudunuzu detoks yolu ile toksinlerden arındırmak istiyorsanız işte size küçük detoks önerileri.

1 . Lif tüketiminizi artırın. Az-lifli yiyecekleri tükettiğinizde kabızlığa neden olacağı gibi boşaltım sisteminizi de düzensizleştirir ve toksinlerin sindirim sisteminizde birikmesine sebep olur.  Günlük öğünlerinizde mümkün olduğu kadar taze meyve ve sebze tüketmeli, öğünlerinizde mutlaka tam tahıllı ve baklagil içeren gıdalar bulundurmalısınız. Lifli gıdalar tüketmeniz hem vücudunuzda biriken toksinlerin azalmasını sağlayacak hem de daha sağlıklı bir sindirim sistemi yaratacak.

detoks diyeti

2 . Yemeklerinizi baharatlandırın.  Tükettiğiniz yemeklerin içerisine zencefil, zerdeçal, biberiye, kişniş, karabiber, pul biber gibi baharatlardan mutlaka eklemeye çalışın. Baharatlar zayıflamanıza ve kilo vermenize katkı sağlarken, metabolizmanızı da hızlandırarak yağlarınızdan kurtulmanızı kolaylaştıracak. ( Zayıflamaya Yardımcı Baharatlar ve Otlar yazımızdan hangi baharatların metabolizmaya fayda sağladığını inceleyebilirsiniz. )

3 . Limonun mucizelerinden faydalanın. Her sabah uyandığınızda mutlaka güne limonlu su ile başlayın. Limon karaciğerinizi hareketlendirerek uyarır ve vücudunuzu toksinlerden arındırma sürecini başlatır.

limon detoksu

4 . Saunaya girin. Eğer fırsat bulabiliyorsanız haftada bir kaç kez saunaya girmek hem en iyi hem de en hızlı rahatlama ve detoks aracıdır. Saunada terlemeniz sayesinde,  terlerinizle birlikte vücutta biriken toksinleri de atacaksınız.

5 . Cildinizi temizleyin. Bir fırça, kese veya lif yardımı ile sıkça vücudunuzdaki ölü deriden kurtulun, bu cildinizi canlandırmak ile kalmayacak aynı zamanda lenf sisteminizi harekete geçirecek ve hücrelerinizden çıkan atık maddelerin vücuttan boşaltılmasını kolaylaştıracak.

detoks nasıl yapılır

6 . Yeşil çay için. Yeşil çayın diyet listelerindeki önemini artık bilmeyen yok. Etkili bir detoks programı uygulamak istiyorsanız yeşil çayın antioksidan özelliğinden de mutlaka yararlanmalısınız. Günde birkaç bardak yeşil çay sayesinde, hem zarar gören hücreleriniz yenilenecek hem de vücudunuzdaki toksinlerden arınacaksınız.  Zayıflatması da cabası:)

7 . Hareketlenin. Düzenli yapılan egzersizler kan akışınızı düzenlediği gibi, bağırsaklarınızın da düzenli çalışmasını sağlar, ayrıca terleme yoluyla da vücudunuzu toksinlerden arındırırsınız. Evinizde kendiniz için ayıracağınız vakitlerde mutlaka yoga, pilates ya da basit egzersiz hareketlerinden yapın. Bunun için evde yapabileceğiniz yoga, pilates ve egzersiz yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Detoks ile ilgili diğer yazılar : Evinizde Hazırlayabileceğiniz Detoks İçeceği Tarifleri