Daha Uzun Bir Yaşam için 5 İpucu

Herkes daha uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşamak ister. Ancak günümüz şartları, stres, trafik, doğa kirliliği, yanlış tüketim alışkanlıkları gibi etkenler yaşam süresini azaltan aynı zamanda yaşam kalitesini de azaltan faktörler arasındadır. Peki daha uzun bir yaşam için ne gibi yöntemler uygulanmalı? Birlikte inceleyelim.

Daha Uzun Bir Yaşam için İpuçları

1 . Dengeli ve Sağlıklı Yaşayın

Hayat malesef zaman geçtikçe yaşlanmanıza ve hastalıklara daha fazla yakalanmanıza yol açar. Bir de eğer spor yapmıyor, dengesiz ve sağlıksız besleniyorsanız ömrünüzün daha da kısalmasına yol açabilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca hareketli bir yaşamı tercih etmek, fast food, işlenmiş ve unlu gıdalar ile beslenmek yerine vitamin ve mineral açısından zengin sebze ve meyveler ile beslenmek kromozomlarınızı korumanıza yardımcı olur. Siz ne kadar dengeli ve sağlıklı yaşarsanız yaşam süreniz de o kadar artar ve kalitelileşir.

2 . Sigarayı Bırakın

Sigara içmek hayatınızı direkt olarak kısaltmak demek. Eğer 30 yaşında sigara içmeyi bırakırsanız yaşamınıza bir 10 yıl daha katabilirsiniz.

3 . Sosyalleşin

Arkadaş edinmek, daha aktif ve sosyal bir yaşam sürmek, paylaşmak ve mutlu olmak ömrünüzün uzamasına yardımcı olur. İyi, pozitif, enerjisi ile sizi olumlu yönde etkileyen dostlar biriktirin. Negatif ve sizin ruh halinizi düşüren kişileri hayatınızdan mümkün olduğunca uzaklaştırın.

4 . Stresi Azaltın

Stres her hastalığın başı. Stresli bir yaşam hem daha kalitesiz hem de kısa bir yaşam sürmenize yol açabilir. Günümüz koşullarında malesef stresi hayatımızdan çıkarmak mümkün değil ancak bazı küçük yöntemler ile stresin etkilerini azaltabilirsiniz. Yoga, meditasyon yapabilir, sık sık doğa yürüyüşleri yapabilir, nefes egzersizleri uygulayabilir, imkanınız varsa bol bol doğa tatillerine çıkabilirsiniz.

5 . Kilo Verin 

Kilo vermek ve ideal kilonuzda olmak sizi hastalıklardan koruduğu gibi ruh halinizi de yükseltir. Kendinizi daha iyi hisseder, kendinize olan güveninizi yerine getirir. Vücudunuz daha sağlıklı ve güçlü olur. Bu da ortalama yaşam sürenizin artmasını sağlar.