Daha Sağlıklı Bir Hamilelik için 4 Öneri

Hamilelik heyecanlı olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir süreç Bu özel dönemi rahat, huzurlu ve sağlık dolu geçirebilmek için birtakım şeylere normal zamanlara göre ekstra özen göstermek şart. İşte hamilelikte dikkat etmeniz gereken şeyler.

Daha Sağlıklı Bir Hamilelik için Öneriler

1 . Kilo Kontrolü

Hamilelikte kilo kontrolü dikkat edilmesi gereken şeylerin başında yer alıyor. Normal bir gebelikte sağlıklı bir anne adayının ortalama fazladan 9 ile 13 kilo arasında alması gerekir. Eğer anne adayı düşük kilo ağırlığı ile gebe kaldıysa tolere edilebilecek en yüksek değer 18 kilodur.  Aşırı kilolu anne adaylarının ise 9 kilonun altında kilo almaları en sağlıklısı olacaktır.

2 . Düzenli Egzersiz

Gebelik boyunca düzenli egzersiz yapmak sadece kilo kontrolü sağlamaz, bunun yanında bel ve sırt ağrılarını azaltır, diyabet riskini azaltır, annenin ruh halini yükselterek depresyon riskini azaltır, daha kaliteli uyumayı sağlar. Gebelik boyunca mutlaka doktor kontrolünde olacak şekilde 30 dakikayı geçmeyen hafif egzersizler yapılabilir.

3 . Sağlıklı Beslenme

Gebelikte sağlıklı beslenme hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayının enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Yetersiz ve dengesiz beslenmek ise çeşitli rahatsızlıklara sebep olabileceği gibi gebeliğin kötü sonuçlanmasına yol açabilir. Bol bol sebze ve meyve tüketilmeli, sıvı tüketimi artırılmalı, tuz oranını azaltmalı, katkı maddesi içeren yiyecekler beslenme düzeninden çıkarılmalı.

4 . Sigara Kullanımı

Gebe kalmaya karar verdikten itibaren sigarayı bırakmak hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için en doğru karar olacaktır. Gebelikte sigara kullanmak, düşük doğum riskini artıracağı gibi erken doğum riskini arttırır,  bebek ölümüne neden olur, vajinal kanama oluşturabilir, düşük doğum ağırlıklı bebek riskini artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir