Daha Aktif Bir Yaşam için 7 Öneri

Hayat hızla akıp gidiyor. Kimileri hayatı kendi imkanları ile dolu dizgin yaşamayı tercih ederken kimileri ise üşengeçlikten, tembellikten ya da küçük bahanelerden dolayı hayatı ıskalayabiliyor. Hareketli bir yaşam size tabir olarak yorucu bir ifade gibi gelebilir ancak kendi dünyanıza adapte edebileceğiniz bir hızlılıkta olan hareketli yaşam programı metabolizmanızdan ruh halinize dek birçok şeyde farklılık yaratarak size çok daha keyifli bir dünya sunacaktır. Hareketli bir yaşam ile daha keyifli, zinde ve enerjik olmanızın yanında kilo kontrolü sağlayabilir, insülin direnci, diyabet gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir, kalp hastalıklarının görülme riskini azaltabilirsiniz. Kısacası ne kadar çok oturursanız o kadar çok hastalıklara yakalanır ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok sağlıklı bir yaşam sürdürürsünüz.

Peki günlük yaşantıya hareket katabilmek için neler yapılabilir? Hareketli bir yaşam için yapılması gerekenler nelerdir?

Daha Aktif Bir Yaşam için Öneriler

  • Kendinize çalışma saatleriniz ya da günlük hayatınız içerisinde yarım saatlik zaman dilimleri verin. Her yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkın ve ev içinde, ofiste nerede olduğunuz fark etmeksizin 5 -10 dakikalık küçük yürüyüşler yapın.
  • Eğer imkanınız varsa işe, markete, okula yürüyerek gidin. Eğer araba kullanıyorsanız toplu taşımaları tercih edin.
  • Asansörü hayatınızdan çıkarın. Kaçıncı kat olursa olsun merdiven kullanmaya dikkat edin.
  • Dik durun. Koltukta, sandalyede, yürürken otururken sürekli dik durmanız gerektiğini kendinize hatırlatın ve sırtınızı düzleştirerek dik oturun.
  • Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Eğer vakit ayıramamaktan yakınıyorsanız günlük kısa 15 – 20 dakikalık hızlandırılmış egzersizleri tercih edin. Bknz : Kolay Ev Egzersizleri
  • Ekran süresini azaltın. Ne kadar çok televizyon izlerseniz, bilgisayar oyunları, internette sörf ve sosyal medya ile ilgilenirseniz o kadar çok hareketsiz kalırsınız. Bunları yapmak yerine kendinize daha hareketli ve keyifli aktiviteler yaratın. Dans kursuna gidin, doğa yürüyüşleri yapın, hayvan sahiplenin, yüzmeye yazılın.
  • Sağlıklı beslenin. Fast food, hamur işleri, şekerli ve işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarın. Taze sebze ve meyve ağırlıklı, lifli, protein değeri yüksek kaliteli gıdalar ile beslenin. Sağlıklı ve dengeli beslenmek üzerinizde şişkinlik yaratmaz, kilo almaya yol açmaz bu sayede hareket etmek için gerekli enerjiyi vücudunuzda hissedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir