Çocukların Beslenme Programında Mutlaka Olması Gereken Yiyecekler

Çocukların beslenme alışkanlıkları, onların gelişimi için son derece önemli bir konu. Özellikle 1 ve 6 yaş arası çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimini tamamlayabilmesi için vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler ile beslenmesi gerekiyor. Besin değeri yüksek gıdalar ile beslenen çocuklar bağışık sistemleri daha güçlü olduğu için hastalıklara daha az yakalanıyor, fiziksel ve zihinsel gelişimini çok daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabiliyor. İşte çocukların büyüme çağında ihtiyaç duydukları besin grupları.

Çocukların Beslenme Programında Mutlaka Olması Gereken Yiyecekler

1 . Kalsiyum

Kalsiyumun çocuklar için önemini bilmeyen yoktur. Kalsiyum özellikle büyüme çağında çocukların kemik ve diş sağlığını korur, sinir ve kas fonksiyonlarını destekler, vücudun enerji kazanmasını sağlar. Çocukların mutlaka tüketmesi gereken kalsiyum kaynakları; süt ve süt ürünleri .

2 . Protein

Protein büyüme aşamasında oldukça önemli bir rol oynar. Vücuda enerji sağlar, vücudun büyümesini ve gelişmesini destekler. Ayrıca çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmalarının çalışmasını, kemik ve kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Çocuklarınıza yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi protein kaynaklarını verebilirsiniz.

3 . Vitaminler

Başta C , B12, D, E, A ve B6 olmak üzere vitamin ve mineraller çocuğunuzun gelişim sürecinde fonksiyonlarının gelişimi açısından önem taşır.

  • Portakal, greyfurt, mandalina, limon, kivi, çilek gibi C vitamini kaynakları alyuvarların, dokuların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar bağışıklığı destekler.
  • Et, balık, yumurta gibi B12 kaynakları kırmızı kan üretimi sağlar, kansızlığı önler, hafızayı ve zihinsel aktiviteleri geliştirir.
  • Süt, ayran, kefir, peynir , yoğurt, tereyağı, karaciğer, uskumru gibi D vitamini kaynakları kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar, bağışıklık ve sinir sistemlerini destekler.
  • Avokado, ıspanak, badem, ceviz, ayçiçeği tohumları, buğday tohumları gibi E vitamini kaynakları bağışıklık sistemi ve DNA yapısını destekler, oksijenin hücrelere verdiği zararı azaltır.
  • Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt, ıspanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz gibi A vitamini kaynakları çocukların göz ve kemik gelişimini destekler. Bağışıklığı güçlendirir, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca saç, cilt ve tırnakları da güçlendirir.
  • Muz, balık, yumurta, tavuk, süt, avakado, patates, yulaf, bezelye, havuç gibi yiyeceklerde bulunan B6 vitamini kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda görevlidir. Uykuyu düzenler, serotonin salgılanmasına yardımcı olur.

4 . Çinko

Çinkonun çocuk beslenmesindeki yeri ayrıdır. Çinko hücrelerin büyümesi ve çoğalabilmesi için gereklidir, ayrıca iyi bir antioksidandır. Hücrelerin hızlıca yenilenmesini sağlar, bağışıklığı destekler, sindirim sistemini güçlendirir. Peynir, yoğurt, yumurta, kuru fasulye, brokoli, sığır eti, hindi eti, mısır, brüksel lahanası gibi yiyecekler ile çocuğunuzun çinko ihtiyacını karşılayabilirsiniz.