Çocuklarda Kilo Kontrolü

Doğdukları andan itibaren çocukların sağlıklarından beslenmelerine, giyim kuşamlarına dek bir çok alanda çok dikkatli davranmaya çalışırız. Özellikle gelişim sürecini doğru bir şekilde tamamlaması, daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olması için beslenme konusuna özel olarak dikkat etmeye çalışırız. Ancak bir çok ebeveyn çocuğunu çok beslemenin daha sağlıklı olduğunu düşünerek çocuğa gereksiz besin yüklemesi yapar. Kimi ebevenler ise çocuğu bilinçsizce her besin ile besleyerek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yanlış ve bilinçsiz beslenme çocuklarda obeziteye varan olumsuz sonuçlar doğurabilir bu yüzden çocuklarda kilo kontrolü sağlamak ve daha sağlıklı olmalarına yardımcı olmak için bazı küçük noktalara dikkat etmek oldukça önemli.

Çocuklarda Kilo Kontrolü

1 . İdeal Kilo

Her çocuğun kas yapısına, boy uzunluğuna göre ideal kilosu da farklıdır. Aile hekiminizden ya da bir beslenme uzmanında çocuğunuzun ideal kilosunu öğrenin ve bu ideal kiloya uygun olarak bir beslenme programı hazırlayın.

 

2 . Hatalı Diyetler

Eğer çocuğunuz sizin gözünüzde fazla kiloluysa ya da kilo vermesini istiyorsanız kendi kafanıza göre diyet uygulamayın. Uygulayacağınız bilinçsiz diyetler çocuğun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden uzak kalmasına sebep olabilir. ayrıca yanlış uygulanan diyet programları çocuğun beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir, yetişkinlik döneminde beslenmeye olan bakış açısını olumsuz bir şekilde oluşturabilir. Eğer çocuğunuza diyet uygulamak istiyorsanız mutlaka uzman bir doktor ile görüşerek çocuğunuzun yaş ve kilosuna uygun ideal bir program hazırlatın.

3 . Yavaş İlerleyin

Çocuğunuzda kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız beslenme alışkanlığını bir anda değiştirmeye çalışmayın. Küçük değişiklikler ile hissettirmeden yavaş yavaş değişikler hazırlayın. Çocuğun kahvaltısının yeterli olduğundan emin olun, öğünlerinde beyaz ekmek ya da beyaz pirinç yerine tam buğdaylı ürünleri, bulgur, kepekli bulgur gibi ürünleri kullanın. Abur cuburlar yerine sağlıklı abur cuburlar hazırlayın. Sebzeleri kurutarak cips hazırlayın, sağlıklı bir şekilde çikolatanızı evinizde hazırlayın, meyve, kuru yemiş gibi atıştırmalıkları yemesini sağlayın.

4 . Birlikte Yiyin

Çocuğunuz yemek yerken onu izlemeniz ya da televizyon önünde yemesine izin vermeniz bir süre sonra beslenme alışkanlıklarını da olumsuz etkiler. Tüm öğünlerinizi ailecek bir arada yiyin, çocuğunuzun yediği yemeklerden siz de tüketin ve sizin de bu beslenme olayına dahil olduğunuzu bunun ailecek yapılan bir aktivite olduğunu düşünmesine izin verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir