Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda erken yaşta görülen karakterize bir bozukluk türüdür. Dikkat süreleri yaşıtlarına göre hayli düşük olan bu çocuklar, evde, okulda ya da sosyal ortamlarında dikkatlerini toparlamakta güçlük çeker , dikkat eksikliği yaşar, aşırı hareketlidir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

 • Dikkatin çok kolay dağılması
 • Derse, ödeve ya da oyuna dikkatini verememek, konsantre olamamak
 • Aşırı hareketli olmak, ellerin ve ayakların sürekli oynaması, yerinde duramamak
 • Aceleci olmak
 • Başlanan işi yarım bırakmak
 • Çok konuşmak, sorulan sorunun sonunu beklemeden cevaplamak
 • Sıra beklemekte güçlük çekmek
 • Sabırsız olmak, yapılan işten çok kolay sıkılmak
 • Derste anlatılanları dinlememek, sürekli etraf ile ilgilenmek
 • Okulda verilen ödevleri ya da etkinlikler için gerekli malzemeleri kaybetmek
 • Çok çabuk sinirlenmek, arkadaşlar ile kavga etmek

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

Tanı konabilmesi için belirtilerin 7 yaşından önce başlaması gerekir. Ancak her hareketli çocuğa dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı konamaz. Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar yaşları gereği hareketlidir. Davranışların takip ederek gelişimin izlenmesi, okulda ve evde gözlemlenmesi gerekir. Ardından uzman bir doktor yardımı ile muayene ve gerektiği durumlarda psikometrik testler uygulanarak tanı konulabilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Genetik faktörler dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığının en öncül sebeplerinden biridir. Anne veya babasında DEHB rahatsızlığı bulunan bir çocuğun, bu rahatsızlığa yakalanma oranı yüksektir. İlaç tedavisi ile rahatsızlık kontrol altına alınabilir. Düzenli kullanılan ilaçlar sayesinde dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik konularında azalma gözlenir. Kullanılan ilaçlar herhangi bir bağımlılık yapmaz, gelişme geriliğine sebep olmaz.

İlaç tedavisi dışında ailenin de hastalık hakkında bilgilendirilmesi ve aynı şekilde destek alması çocuğun hastalık sürecini rahat bir şekilde geçirebilmesi için önem taşır. Bu destek yöntemi sayesinde aile çocuğun enerjisini atabileceği etkinlikler yaratabilir, çocuk ile iletişimde daha bilinçli bir şekilde yaklaşarak onun kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavi edilmediği durumlarda, ileriki yaşlarda kişilik bozuklukları, davranış bozukluğu ya da depresif bozukluklar yaşanabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı çocuğa erken tanı konulması ve tedavinin zamanında başlatılması önem taşır. Eğer çocuğunuzda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız Adana ergen psikiyatri ve Adana çocuk psikiyatri alanında Uzm. Dr. Fuat KIRCELLİ ‘den ( www.fuatkircelli.com ) yardım alarak çocuğunuzun tedavi planını oluşturabilir ve çocuğun dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik alanındaki rahatsızlıklarını ilerlemeden kontrol altına alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir