Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erken yaşta verilen çocuk eğitimi , çocuk için oldukça önemlidir. Başta çocuğun zihinsel faaliyetlerini etkileyerek ileriki hayatında sosyal becerilerini, öğrenme yetilerini ve davranışlarını yönlendirmede oldukça etkili bir rol oynar. Özellikle  0-6 yaş arası atılacak olan temeller, çocuk gelişiminde en önemli rolü oynar.

Erken çocukluk eğitimi sayesinde çocuk;

cocuk-gelisiminin-onemi

  • Problem çözebilme kapasitesini artırır.
  • Kendine güven duygusunu geliştirir.
  • Paylaşmayı, sosyalleşmeyi öğrenir.
  • Empati ve hoşgörü becerisini artırır.
  • Sosyal ve duygusal gelişim sağlar.
  • Sesleri ayırt etmeyi, konuşurken sesini ve sözcükleri doğru kullanmayı öğrenir.
  • Temizlik kuralları, tek başına yemek yiyebilme, giyinebilme, kendini kazalardan koruyabilme gibi becerilerini geliştirir.
  • Sorumluluk duygusunu geliştirir.
  • Doğaya, hayvanlara, insanlara sevgi ve saygı beslemeye başlar.
  • Yaratıcılık duyusunu geliştirir.

Çocuğun ilk yıllarında verilen eğitimdeki en büyük rol anne ve babadadır. Anne ve babanın çocuğa bu dönemde gösterdiği ilgi ve verdiği eğitim çocuğun hem gelecek yaşantısını hem de okul yıllarını etkileyerek karakterini oluşturmasında önemli bir temel oluşturur. Peki anne ve babalar bu dönemde çocuklarına nasıl sağlıklı bir eğitim verebilirler?

cocuk-gelisiminin-onemiÇocuklar genellikle anne ve babalarını taklit ederek kişiliğini oluşturmaya çalışır. Bu noktada anne ve babanın hem birbirlerine hem de çocuga yaklaşımı oldukça önem taşır. Çocuğa adil davranmak, onun çocuk değil aslında bir birey olduğunu hissettirmek, eleştirilerde yapıcı olmak, çocuğa onu sevdiğini ve ona saygı duyduğunu hissettirmek çocuğun kendisini daha iyi tanımasında ve kişiliğini oluşturmasında yardımcı olur. Aynı şekilde çocuğu dinlemek, ona sorumluluk vermek ve planlara dahil etmek de çocuğun hem özgüvenini geliştirmesine hem de iletişim konusunda daha etkin olmasını sağlar.

Çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çocuğa eğitici oyuncaklar, özel eğitim ve okuma yazma konusunda gelişmesi için çeşitli kitap ya da set fırsatları sağlamaktır. Çocuk oyunları, kutu oyunları, zeka oyunları gibi çeşitli aktiviteler çocuğun bilişsel gelişimini tamamlamasına, ince ve kaba motor kabiliyetlerini geliştirmesine olanak sağlar. Çocuk terapisinde de önemi büyük olan bu setler görsel, işitsel, hafıza, dikkat güçlendirme becerilerinin gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Bu alanda uzman olan ve çocuk gelişimi konusunda güvenilir kaynaklar sunan Duyu Market ‘te  Eğitici Oyuncaklar , Anne Bebek Çocuk Marketi , kitap, kırtasiye, eğitici oyuncak kategorilerinde çocuğunuzun gelişimine ve eğitimine katkı sağlayacak ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir