Çocuk Beslenmesinde Yapılan Hatalar

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması ve olası hastalıklardan korunarak daha güçlü bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için ailelerin çocuğun beslenme programına büyük önem vermesi gerekiyor. Yanlış ve bilinçsiz bir şekilde beslenen çocuklar obeziteden kansere kadar bir çok önemli hastalık ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi çocuğun beslenme alışkanlıklarında da dikkatli davranılması önemlidir.

Çocuk Beslenmesinde Yapılan Hatalar

1 . Et ve Kemik Suyu

Etin kendisinin yerine et ya da kemik suyunun daha faydalı olduğunu düşünerek çocuğa sık sık bunlardan vermek yanlıştır. Etin kendisini kullanmak çocuk beslenmesinde daha önemli olduğu için eğer çocuk et yemiyorsa püre ya da kıyma olarak et tüketimi desteklenebilir.

2 . Bisküviler

Çocuklara gelişimleri sırasında sık sık süt ile birlikte biküvi verilir ancak bu da doğru bir davranış değildir. Bisküvi yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Bu da bebek ve çocukların beslenmesinde olumsuz sonuçlar yaratabilir.

3 . Açıkta Satılan Süt ve Süt Ürünleri

Açıkta ya da sokakta satılan sütler, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, küflü peynir çeşitleri patojen bakteriler içerdiği için çocuklar için zararlı olabilir ve tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Çocukların beslenme programına mutlaka pastörize edilmiş paketli ürünler dahil edilmelidir.

4. Ceviz, Badem, Fıstık

Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi yiyecekler bebek beslenmesinde önemli diye düşünülür. Ancak kimi bebeklerde bu besinler alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca bu tarz kuruyemişlerin 3 yaşın altındaki bebeklere verilmesi solunum yollarına kaçmasına sebep olabilir. Eğer 3 yaş altında bir bebeğe kuruyemiş verilmek isteniyorsa toz haline getirilerek verilebilir.

5 . Musluk Suyu

Çocuklarda sıvı tüketimi önem taşır. ancak çocuğunuza musluk suyu verecekseniz suyu en az 10 dakika kaynatmanız içerisindeki mikrop ve bakterilerin ölmesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuklara asitli içecekler, alkollü içecekler ya da mayalı içecekler verilmemelidir.

6 . Meyve Suyu – Meyve
Çocuklara meyve yedirmek yerine suyunu çıkararak meyve suyu içirmek daha mantıklı gibi görünebilir. Ancak 1 bardak portakal suyu yerine 1 adet portakal her zaman daha sağlıklıdır. Portakalın posası , içerdiği vitamin ve mineraller işlem gördüğünde kayıp yaşayabilir. Bu yüzden çocuğun posadan ve vitaminlerden tam olarak yararlanabilmesi için meyveleri sıkmadan yedirmek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir