Clinista Saç Ekim Merkezi Olarak, Saç Ekiminde En Çok Sorulan Soruları Sizin İçin Yanıtladık

Saç ekimi nasıl bir operasyondur?

Saç ekimi cerrahi bir operasyondur.

Saç ekimi ne kadar sürmektedir?

Kişiden alınacak ve aktarılacak kök miktarına göre değişebilmekte ortalama 4-6 saat sürmektedir.

Saç ekimi kimler tarafından ve nerede yapılabilir?

İlgili saç ekim merkezleri ya da hastanelerde, doktor gözetiminde saç ekim uzmanları ya da doktorlar tarafından yapılabilmektedir.

Saç ekimi ağrılı bir operasyon mudur?

Hastalar genelde ağrıyı lokal anestezi hafif şekilde hissetmekte daha sonra bir ağrı hissetmemektedir. Operasyon sonrası genelde ağrı kesici gerektirmeyen ya da kolay kontrol altına alınabilen ağrı ve sızılar olabilir.

Saç ekimi riskli bir operasyon mudur?

Saç ekimi komplikasyon ve risk faktörünün çok düşük olduğu genellikle ameliyat sonrası ödem ve kaşıntı dışında olumsuz bir durum beklenmeyen cerrahi bir işlemdir.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Bazı immun ve bulaşıcı hastalıklar, kalp, yüksek şeker hastaları kontrollu olarak, diğer tüm sağlıklı kişilerin saç ekimi yaptırmaya aday olduğunu söyleyebiliriz.

Saç ekiminde aktarılacak kök sayısı nasıl belirlenmektedir?

Kişinin saçsız alanı ve donör bölge dediğimiz ense bölgesinin yoğunluğu göz önünde bulundurularak plan yapılmaktadır. Açıklığı çok fazla, donör bölgesi yetersiz olan kişilere saç ekilmesi önerilmez. Operasyon sonucu ortaya çıkabilecek sonuç hastalara açık bir şekilde anlatılmalı, buna rağmen saç ekimi isteniyorsa yapılmalıdır. Ayrıca saçlar ense bölgesinden alınırken toplanan saç kökleri tekrar çıkmayacağı için kişinin donör bölge yoğunluğuna göre plan yapılmalı, mevcut olan görüntüyü bozmadan alınabilecek en yüksek sayı çalışılmalıdır. Hastaları sadece operasyona ikna etmek adına yüksek oranlarda saç toplanması sonucunda ense bölgelerinde istenmeyen açıklıklar yaratmak estetik ve sağlık etiği açısından uygun değildir.

Saç ekimi öncesi ve sonrasında alkol sigara kullanılabilir mi?

Operasyondan 4 gün önce alkol alımı kesinlikle durdurulmalı, sigara alımı azaltılmalıdır. Operasyon sonrası alkol ve sigara kullanımı dolaşımı bozduğu ve ekilen saç köklerinin canlı kalma oranını düşürdüğü için önerilmez. Bizim önerimiz saç ekimiyle beraber yeni bir hayata başlamak sigarayı bırakmanızdır. Alkol ise ilaç tedaviniz bittikten sonra kullanabilirsiniz.

Saç ekimine karar verdik diyelim. Operasyonu kısaca anlatır mısınız?

Saç ekiminden önce kan vermeniz gerekecek. Operasyona engel olacak herhangi bir hastalığınız yok ise saçlarınız kesilecektir. Saçlarınız kesildikten sonra lokal anestezileriniz uygulanacak, sağlıklı saç kökleriniz micro-fue motor denilen bir cihaz ile toplanacaktır. Toplanan kökler dizilecek sayılacak ve özel bir sıvı içinde bekletilerek ekime uygun hale getirilecektir. Daha sonra saç ekilecek bölgeye ekilecek saç sayısı kadar kanal açılacaktır. Açılan kanallara alınan köklerin transferi ve ameliyat sonrası pansuman ile operasyon sonuçlanacaktır.

Operasyondan sonra kafamı yıkayabilir miyim?

Ertesi gün kafanıza pansaumn için geleceksiniz. 3.günde ise kafanızı size gösterdiğimiz şekilde yıkayabilirsiniz.

Saçlarım ne zaman çıkacak?

Saç ekiminden sonra saçlarınız ilk bir ay içinde uzayacak daha sonra şok dökülme yaşayacaksınız. Şok dökülme sonrasında saçlarınız kısa bir süre sonra tekrar uzamaya başlayacak ortalama 7-8 ay içinde gerçek sonuca ulaşacaksınız.

Sormak istediğiniz diğer konularda bizimle www.clinista.com web sitemizden info@clinista.com mailimizden ya da 05513877882 numaramızdan ulaşabilirsiniz