Cildinizi Kirli Havalardan Korumanın Yöntemleri

Son yıllarda hava kirliliği oranının git gide artması ile birlikte havanın cildimize verdiği zararlı etki oranı da beraberinde artıyor. Fabrikalardan çıkan gazlar, araçların egzoz dumanları, kalitesiz ısınma yakıtları derken hava aşırı bir kirlenme oranı göstererek hem genel sağlığımıza hem de cilt sağlığımıza son derece olumsuz bir etki yaratıyor. Peki cildimizi havanın bu kötü etkilerinden korumak için ne gibi yöntemler deneyebiliriz? Cildi kirli havalardan korumanın yolları nelerdir?

Cildi Kirli Havalardan Korumanın Yolları

1 . Yeşil Çay 

Yeşil çay çok güçlü bir antioksidandır. Bu antioksidan özelliği vücutta ve ciltte bulunan toksinlerin atılmasını sağladığı gibi, zararlı gazların vücuttan ayrılmasına yardımcı olur. Yeşil çay sadece bununla kalmayıp ayrıca cildi UV ışınlarından korur, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

2 . Su 

Gün içinde yeterli miktarda su içmek genel vücut sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda cildin oksijen açığını kapatmayı sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan mineraller doğal detoks etkisi yaratarak havanın sebep olduğu zararlı toksinlerin atılmasını sağlar, zararlı etkiler ile savaşır.

3 . Güneş Koruyucu ve Kremleri

Daha çok yaz aylarında kullanımı tercih edilen koruyucu ve nemlendirici güneş kremleri yaz kış demeden havanın zararlı maddelerinden korunmak için kullanılabilir. Cildin azalan nem düzeyini dengeleyen bu tip kremler aynı zamanda soğuk, kirli hava ve rüzgardan dolayı zarar gören cilt yüzeyine koruma sağlar.

4 . Yeşil Yapraklı Sebzeler 

Yeşil yapraklı sebzeler antioksidan ve demir açısından zengin yiyeceklerdir. Cildi zararlı etkilere karşı korur, kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve toksinlerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Tüm bunlar dışında sık sık yeşil yapraklı sebze tüketerek kirli havanın zararlı, yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkilerini azaltabilirsiniz.