Cildi Güzelleştiren Sonbahar Besinleri

Sonbahar mevsimi sebze ve meyve açısından en bol en bereketli geçen mevsimlerden belki de en önemlisi. Rengarenk birbirinden farklı tatlarda yüzlerce meyve ve sebze manav tezgahlarını süslemeye başladı. Peki bu sonbahar besinlerinden bazılarının cildi güzelleştirici etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

İşte farklı onlarca faydasının yanında cilt güzelliğinde yardımcı sonbahar yiyecekleri;

cilt-guzelligi1 . Bal kabağı

İçerisinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler bulunan bal kabağının etli bölümü cildt için oldukça rahatlatıcı ve yenileyici bir etki yaratır. Cildinizi buruşmaktan ve kırışıklıklardan uzaklaştırır. Ayrıca kuru ve ölmüş hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi tazeler.

2 . Armut

Sevilen meyveler arasında ön sıralarda gelen armutu daha sık tüketmeniz için bir sebep daha. Sindirimi kolaylaştıran, kalbü koruyan, kanseri önleyen armut içerdiği C vitamini sayesinde cildi daha parlak ve genç gösteriyor. Ciltteki kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlerin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlar, akne gibi cilt problemlerine karşı oldukça etkilidir, cildin nemli kalmasını sağlar. Ayrıca armut dudak sağlığı için de oldukça faydalıdır. Dudak çatlaklarını ortadan kaldırır, besler.

cilt-guzelligi3 . Kale Bitkisi

Kara lahananın bir türü olan kale bitkisi yüksek oranda A, C ve K vitamini içerir. Düzenli tüketildiğinde cildi yaşlanmalara karşı korur, cilde elastikiyet sağlar. İyi bir detoks besinidir. Tüm bunların yanında kale bitkisi sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır, zayıflamaya oldukça yardımcıdır.

4 . Elma

Sonbaharın vazgeçilmezi elma. Kırmızısı yeşili her çeşidi ile meyve tabaklarımızdan eksik olmaz. Peki elmanın cilt güzelliğinde etkisi nedir? Elma iyi bir C vitamini deposudur. Cildi korur, canlandırır enerji verir. Düzenli tüketildiğinde gözenekleri sıkılaştırır cildin daha pürüzsüz bir hal almasını sağlar. Ayrıca antioksidanlar, A, E vitamini içeren elma yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini oldukça geciktirerek yaşlanmaya karşı cildi korur.

Tüm bunların yanında elma felç riskini düşürür, kansere karşı korur, kan şekerini dengeler, kalbi korur ve sindirim sistemine ve metabolizmaya olan katkılarından dolayı çok iyi bir diyet meyvesidir.

cilt-guzelligi5 . Üzüm

Üzüm C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca bol miktarda bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakıri manganze, demir,magnezyum, çinko,Karoten-α,Karoten-ß ,Kripto-ksantin, Lutein-zeaksantin içerir. Cilt bakım ürünlerinde de bol bol kullanılan üzüm cilt ve deri sağlığına zarar veren serbest radikaller ile savaşır. Yaşlanma ile birlikte başlayan kırışıklıkların giderilmesini ya da sürenin uzatılmasını sağlar. İçerdiği E vitamini sayesinde cildi yumuşatır ve nemlendirir. Cilt hücrelerinin canlı ve taze kalmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir