Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Bazı yiyecekler ile cilt sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi güzelleştiren, doğal bakım sağlayan ve yaşlanma belirtilerine karşı koruyan yiyecekleri sizler için derledik.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

1 . Balık 

Çok iyi bir Omega 3 kaynağı olan balık cilt sağlığı için önemli yiyeceklerin başında.Omega 3 sayesinde cilt kanserini riskini azaltan balık aynı zamanda cilde parlaklık sağlar, cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korur.

2 . Kabak Çekirdeği

Bilinenin aksine kabak çekirdeği ciltte sivilce yapan değil cildi güzelleştiren bir besindir. Yeterli miktarda tüketildiğinde içeriğinde yer alan çinko minerali sayesinde cilt hücrelerinin rejenerasyonunu arttırır. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, cildi besler ve güzelleştirir.

3 . Yeşil Çay

B vitamini, folik asit, magnezyum, potasyum kaynağı olan yeşil çay aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır . Antioksidan ve içerdiği bileşenler kanser türlerine karşı korurken, ciltteki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cildin elastikiyetini artırır, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

4 . Badem

Lezzetli bir kuru yemiş olan badem aynı zamanda cilde iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. E vitamini içerir, güçlü bir antioksidandır. Ciltteki serbest radikaller ile savaşarak yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesine yardımcı olur. Cildi güneş ışınlarından korur, güneş yanığı ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde etkili rol oynar.

5 . Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt için doğal bir nemlendiricidir. Cildi besler, derinlemesine bakım sağlar. Ciltte oluşan döküntü, kaşıntı ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur. Cilde doğal peeling etkisi yaratır, cilde masaj olarak uygulandığında ağrı ve kırışıklıkları azaltır.

6 . Brokoli

Faydaları ile mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler arasında olan brokoli cilt sağlığı için de bir o kadar önemli. A, E ve C vitamini açısından zengin olan brokoli güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller ile savaşarak yaşlanma belirtilerini geciktiren brokoli cildin elastikiyetini koruyarak kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.