Cilde İyi Gelen Besinler

İnsanların ciltleri dikkat edilmeyen birçok farklı etkenden ötürü çok ciddi zararlar ile karşı karşıya kalmakta. Bunları engellemek adına ise yapılması gereken bazı şeyler bulunuyor. Sağlıklı yaşam için kadın erkek fark etmeden herkesin bazı besinleri düzenli olarak kullanması gerekiyor.

cilt sağlığı

Domates : Domates bu besinlerin başını çekiyor. Güneş ışınlarına karşı cildi koruması ile bilinen domates aynı zamanda ciltteki yaşlanmayı da geciktiriyor.

Avokado : Cildin yenilenmesine yardımcı olan avokado ise yalnızca yaraların iyileşmesine yardımcı olmuyor bununla birlikte antioksidan özelliğine de sahip.

brokolinin faydaları

Brokoli : Pek çok farklı besinden daha fazla antioksidan içeren brokoli A ve C vitamini içeriyor ve cilt kanseri ile de savaşıyor.

Havuç : Bunlarla birlikte sağlıklı yaşam adına kullanılması gereken besinlerden bir diğeri ise havuç. Yalnızca göz sağlığı için değil aynı zamanda cildin çok daha canlı görünmesini sağlayan havuç içerisinde A vitaminini barındırıyor.

1yesil_elma_9 (1) (1)

Elma : İnsanların büyük bir kısmının en beğendiği meyvelerden bir tanesi olan elma yalnızca tadıyla değil aynı zamanda ciltteki nem kaybını azaltarak kırışıklıkların giderilmesine yardımcı oluyor.

Ceviz : İçerisinde bakır ve Omega-3 barındıran ceviz, cildin elastikiyetini arttırırken kolajen oluşumunu da arttırıyor.

Sarımsak : Serbest radikallerle savaşan fitronutrientlerin ve kükürtün bulunduğu sarımsak günlük mutlaka tüketilmesi gereken sarımsak da yine cilde iyi gelen besinlerin içerisinde yer almakta.

Uzun süreler boyunca sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkesin düzenli olarak bu besinleri tüketmesi gerekmektedir.