Çiğ Tüketilmesi Gereken Besinler

Alışkanlıklarımızın aksine, bazı besinleri pişirmeden çiğ tüketmek daha faydalı. Yiyeceklerin pişme şekilleri onları kalori açısından da etkiliyor, besin değeri açısından değişiklikler yaşatıyor. Bazı sebzeleri pişirerek içlerindeki vitamini öldürebiliyor, sağlıklı beslenmeye çalışırken daha az fayda sağlayabiliyoruz.

Peki az pişirilmiş ya da çiğ olarak tüketilmesi gereken besinler neler?

cig-tuketilmesi-gereken-besinler1 . Brokoli

Kanserin en güçlü koruyucularından biri olan brokoli, myrosinase adında bir enzim içerir, ayrıca C vitamini açısından da oldukça zengindir. Brokoli yüksek sıcaklık ile pişirildiğinde bu enzimi kaybeder, hatta çoğu zaman buharda bile pişirilse faydalarının bir kısmını yitirir. Brokoli tüketimini mümkün olduğunca çiğ yapmaya özen göstermelisinir.

2 . Roka

Roka da çiğ tüketilmesi gereken yiyeceklerden biri. İçerdiği vitaminleri kaybetmemesi için mutlaka çiğ olarak tüketilmelidir.

cig-tuketilmesi-gereken-besinler3 . Sarımsak

Kokusu bakımından çiğ tüketilmemeye özen gösterilen sarımsaktan fayda görebilmek için aslında neredeyse tamamen çiğ tüketilmelidir. Sarımsağı çiğ olarak çiğnediğinizde ortaya allicin denen bir madde çıkar, bu madde ise hem metabolizmayı hem de DNA yı hızlandırır.

3 . Kakao

Çikolatada yer alan kakao, aslında işlem görüp piştiğinde tüm değerlerini kaybederek, sadece şeker ve yağdan ibaret kalıyor. Kakaoyu çiğ tüketmek ise, kalp sağlığını, kemik sağlığını koruyor, hazımsızlığı gideriyor, idrar söktürüyor, enerji ve zindelik veriyor.

cig-tuketilmesi-gereken-yiyecekler4 . Karnabahar

Karnabahar da çiğ tüketilmesi gereken besinlerden. folik asit, lif ve C vitamini açısından oldukça güçlü olan karnabahar, pişirildiğinde içerdiği vitamin ve mineral değerlerini kaybediyor. Karnabaharı rendeleyerek salatalarınızda kullanabilirsiniz.

5 . Lahana, Ispanak

C ve E vitamini açısından zengin olan lahana ve ıspanak mutlaka çiğ tüketilmesi gereken sebzelerden. Kanserle mücadelede de etkili olan bu iki sebzeyi çiğ olarak salatalarınıza ekleyip tüketmeyi deneyebilirsiniz.

cig-tuketilmesi-gereken-yiyecekler6 . Su Teresi

Su teresi alsiyum, folik asit, iyot, demir, magnezyum ve A, B6, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir ve pişirildiğinde bu vitaminlerin bir çoğunu kaybeder. Salatalarınıza, öğünlerinize ya da sandviçlerinize su teresini ekleyerek çiğ olarak tüketebilirsiniz.

7 . Maydonoz ve Biber

Maydonoz ve biber de çok zengin bir C vitamini kaynağıdır ve mutlaka çiğ tüketilmesi gereken sebzeler listesindedir.

8. Çilek

Çilek bol miktarda C vitamini içerir ve ısıya maruz kaldığında vitaminlerini kaybeder. Herkesin sevdiği bu harika meyveyi mümkün olduğunca çiğ tüketmeye özen göstermelisiniz.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir