Cevizin Faydaları

Cevizin faydalarını ve ne kadar sağlıklı bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanan cevizin faydaları saymak ile bitecek gibi değil. Tadıyla da sofralarımızdan eksik olmayan cevizin faydalarından bazılarını sizler için derledik.

Cevizin Faydaları

cevizin-faydalari

1 . Ceviz içerisinde yüksek miktarda protein, lif, omega 3 ve 6 yağ asitleri bulundurur.

2 . Düzenli ceviz tüketmek ( günde 4 -5 adet ) kolestrolü düşürür, damarlarda biriken kötü kolesterol plakalarını temizler ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp krizine sebep olan kan pıhtılaşması riskini minimalize eder, arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar. İçerdiği omega 3 sayesinde kalp krizi riskini azaltır.

3 . Ceviz antioksidan bakımından oldukça zengindir, bu da kanseri önlemek ve kansere yakalanma riskini azaltmak için oldukça önemlidir. Düzenli olarak ceviz tüketerek kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürebilirsiniz.

4 . Ceviz diyabet hastaları için de oldukça faydalıdır. Düzenli ceviz tüketmenin Tip 2 diyabet hastalarında damar tıkanıklığı riskini düşürdüğü yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir durum olduğundan diyabet hastalarının düzenli olarak ceviz tüketmeleri önerilir. Kan şekerini en makul oranda tutarak, diyabet hastalarının kalp hastalığına yakalanma riskini düşürür.

cevizin-faydalari5 . Cevizin faydalarından bir diğeri de kemikler üzerindeki etkisi, düzenli ceviz tüketerek kemiklerin güçlenmesi için gerekli kalsiyum sentezine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca ceviz sayesinde kemiklerinizi güçlendirir, yaşlandıkça ortaya çıkan kemik zayıflaması ve kemiklerde ortaya çıkan mineral kaybını yavaşlatabilirsiniz.

6 . Şekil olarak benzerliği ile de beyne olan faydaları oldukça fazla. Gün içerisinde tüketilen 4 – 5 ceviz beyne doping etkisi yapar, hafızayı güçlendirir, bilişsel fonksiyonlara katkıda bulunur, beyin motor fonksiyonlarını güçlendirir.

7 . Ceviz her ne kadar yüksek kalorili olsa da diyet süreçlerinde oldukça etkilidir. Yine gün içerisinde öğün aralarında 4 – 5 ceviz tükettiğinizde tokluk hissi yaratarak daha az yemek yemenizi sağlar, bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırır.

8 . Ceviz saçlar ve cilt için de oldukça faydalıdır. İçerdiği omega asitleri, e vitamini, demir ve çinko mineralleri sayesinde cildi ve saçları besler. Saçları güçlendirir, saçın beyazlamasını geçleştirir, cildin elastikiyetini artırır, ölü hücrelerin atılıp mevcut hücrelerin canlı kalmasını sağlar, kırışıklıkları giderir.

9 . Antidepresan özelliği sayesinde stres ile mücadelede etkili bir rol oynar. Ayrıca içerdiği triptofan sayesinde uyku sorunlarını da çözer, kolay uyumayı sağlar.

Cevizin Besin Değerleri: (100 gram)

  • Kalori: 654
  • Kalsiyum: 83 mg.
  • Demir: 2.1 mg.,
  • A vitamini: 30 İ.U.
  • C vitamini: 3 mg.
  • Fosfor: 380 mg.
  • Tiamin 0,48 mg.
  • Yağ: 64.4 gr.
  • Karbonhidrat: 15.6 gr.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir