Çay Var İçersen : Zayıflatan Çaylar

Şimdiye dek mutlaka onlarca zayıflatan çay v çay tarifi duymuşsunuzdur. Diyet sürecinde olan herkes, farklı bitki çaylarını diyet programında denemiş, bu çaylar sayesinde daha hızlı yağ yakmaya ve zayıflamaya çalışmıştır. Peki zayıflatan bitki çayları arasında en etkilileri hangileri?

zayiflatan-bitki-caylariRooibos Çayı ( Kırmızı Çay ):

Kırmızı çay ya da kızıl çay olarak da bilinen rooibos çayı Güney Afrika ’daki kızıl çalı bitkisinden elde edilir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan çay , vücuttaki açlık ve yağ depolamaya neden olan stres hormonlarının seviyesini düşürür, vücudun daha az yağ depolamasını sağlar. Metabolizmayı düzenleyip sindirim sistemini çalıştırarak kilo verme sürecini kolaylaştırır. Hafif sakinleştirici bir etkisi de olan rooibos çayı ayrıca tansiyonu düşürür, yaşlanmayı geciktirir, kanserli oluşumları engeller, şeker hastalığını önler .

Yemeklerden hemen sonra 1 fincan soğuk ya da sıcak olarak içebilirsiniz.

Kuş Otu Çayı : 

zayiflatan-bitki-caylari

Şişkinliği önleyen ve vücutta oluşan ödemleri atmaya yardımcı olan kuş otu çayı, potasyum ve magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Hafif müshil etkisi de yaratan kuş otu çayı metabolizmayı hızlandırır, bağırsakları temizler, kabızlığı önler. Ayrıca cildi yumuşatır, romatizma ağrılarını azaltır ve çok iyi bir idrar söktürücüdür.

Kuş otu çayını akşamüzeri 1 bardak ya da yemeklerden yaklaşık olarak yarım saat önce içmek zayıflama sürecinde olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Oolong Çayı : 

zayiflatan-bitki-caylari

Özellikle Çin ve Tayvan’da geleneksel bir çay olarak tüketilen oolong çayı, kilo vermek için bire bir. Metabolizmayı hızlandıran, yağ yakmaya yardımcı olan oolong çayı A, B, C, E ve K vitaminlerini ve kalsiyum, potasyum, selenyum, manganez, bakır minerallerini içeriyor. Vücuttaki yağ metabolizmasını kontrol etmede oldukça başarılı olan çay, ayrıca kalp krizi geçirme riskini azaltır, kolesterolü dengeler, kansere karşı korur, kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığı riskini azaltır, sindirim sistemini azaltarak mideyi rahatlatır.

Dilediğiniz saatlerde günde 2- 3 bardak oolong çayı içmek zayıflama sürecinde size yardımcı olacaktır.


Yeşil Çay : 

zayiflatan-bitki-caylari

Yeşil çayın zayıflama sürecine olan etkilerini bilmeyen yoktur. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki yağ oranını azaltır, yağı enerjiye dönüştürür, iştahı azaltarak daha az yemek yemeye sebep olur. Zayıflamaya olan faydalarının yanında, şekere ve kolestrole iyi gelir, kalp ve damar sağlığını korur, kanser riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Günde 4 -5 fincan olacak şekilde yeşil çayı gün içerisinde dilediğiniz saatlerde tüketebilirsiniz.

Nane Çayı : 

zayiflatan-bitki-caylari

Bir çok alanda kullanılan nanenin faydaları da oldukça fazla. Özellikle zayıflamaya oldukça yardımcı olan nane çayı, sindirimi kolaylaştıran en önemli çaylardan birisi.  Midede ve bağırsaklarda oluşan gazı gidererek sindirimi kolaylaştırır. Tüketildikten sonra iştahı kapatma etkisi sayesinde daha az yemeyi sağlar, ayrıca stresi azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan etkisi yaratır, kronik ağrıları ve kas ağrılarını azaltır.

Günde 4 -5 fincan olacak şekilde nane çayını gün içerisinde dilediğiniz saatlerde tüketebilirsiniz.

zayiflatan-bitki-caylariBeyaz Çay : 

Beyaz çay yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak, yapın depolanmasını önler. Kan kolesterol düzeylerini kontrol eder, yağ hücrelerinin büyümesini engeller, ayrıca kalp krizi riskini engeller, kalp hastalıkları riskini azaltır, cildi korur ve ciltte oluşabilecek rahatsızlıkları engeller.

Günde 2 -3 fincan olacak şekilde beyaz çay tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir