Çağın Hastalığı Fibromiyalji Nedir?

Kronik kas ağrısı ( fibromiyalji ) en yaygın ve inatçı kas ağrılarından biri. Yaşam kalitesini oldukça düşüren fibromiyalji, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen de spastik kolit ( tuvalete çıkma problemi ) gibi rahatsızlarla birlikte ilerleyen kronik bir rahatsızlıktır. Kişilerde günlük hayatı oldukça olumsuz etkiler, iş kalitesini düşürür, dikkat ve algıyı azaltır.

Fibromiyalji ‘nin genel belirtileri ;

fibromiyalji nedir1 . Boyun ve enseden başa doğru yayılan özellikle omuzlarda, belde ve kalçada ağrı.

2 . Uyku bozukluğu; çok uyuma ya da bazen tamamen uykusuzluk çekme. Dinlenemeden uyanmış olma hissi (sürekli uykudan uyanma)

3 . Dengesizlik hissi, karın ağrısı ve tuvalete çıkma alışkanlıklarında değişiklik

4 . Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar

5 . Azalmış egzersiz toleransı

6 . Gün boyunca yorgunluk hissi

7 . Nörolojik sorunlar (vücutta uyuşma görülme, sinirli olma, gergin olma hali, baş ağrısı)

Fibromiyaljik olmamak için alınabilecek önlemler ;

Fibromiyalji tedavisi1 . Sağlıklı beslenmek

2 . Stresten kaçınma, stresle mücadele edebilme yöntemlerini öğrenmek

3 . Yoga, yüzme, thai-chi ve tai-bo gibi zihin ve beden bütünlüğü sağlayan aktiviteler yapmak

4 . Düzenli yürüyüş, egzersiz yapmak

5 . Çalışma koşullarını iyileştirmek ( Ergonomik koltuk, uygun yükseklikte masa, göz hizasında bilgisayar monitörü vb. )

6 . Hava koşullarına uygun giyinmek

7 . Kafein, alkol ve tütünden uzak durmak

8 . Mümkün olduğu kadar çok su içmek

Fibromiyalji Tedavisi :

Fibromiyalji tanısı konan her hastanın ayrı ayrı ele alınarak tedavi programı uygulanması gerekir. Hastaların başlangıç olarak ilaç programına sığınmaması önemli. Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurabilirler. Gerekiyorsa fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanlığında; psikolog, iş-uğraşı terapisti ve fizyoterapistten yardım alınabilir.

Fibromiyalji ‘ye İyi Gelen Besinler :

fibromiyalji nasıl tedavi edilir1 . Rahatsızlık sürecinde yaşadığınız uyku problemini düzeltmek ve anksiyeteyi azaltmak için: Melisa, papatya, sarı kantaron ,zencefil, zerdeçal gibi bitkilerin çaylarısabah öğle ve akşam çayı yapılarak içilebilir.

2 . Hardal yağı, kas ağrıları için oldukça kuvvetli bir yağdır. Kasların gevşemesini sağlar ve kas yapısını rahatlatır. Ağrılarınızın olduğu bölgelere yavaş hareketler ile biraz hardal yağı sürüp masaj yapabilirsiniz.

3 . Muz, tahıl ve hububat gibi potasyum içeren gıdalar kas sağlığını iyiye götüren gıdalardandır. Mümkün oldukça potasyum ornı yüksek gıdalar ile beslenebilirsiniz.

4 . Antioksidan açısından oldukça zengin olan kiraz ve vişne suyu kasların canlanmasını ve ağrıların azalmasını sağlar. Gün içinde bol bol kiraz ve vişne suyu tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir