Bu Yiyecekler ile Diyet Motivasyonunuzu Artırın

Yazın yaklaşması ile birlikte diyet programları da hız kazandı. Herkes kendi yaşam ve sağlık koşullarına göre çeşitli diyetlere başvuruyor. Diyetiniz nasıl olursa olsun yine de bazı besinleri listenizde tutmanız diyetinize oldukça yardımcı olacak.

Diyetinizde mutlaka bulunması gereken ve diyet motivasyonunuzu artıracak yiyecekleri sizler için derledik.

yulafın faydalarıYulaf : Her ne kadar yulaf düzenli tükettiğimiz gıdalar arasında yer almasa da aslında mutlaka yer alması gereken besinlerden biri . Diyete yardımcı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Tok tutar, tokluk hissini artırır. İçerdiği zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Cilt ve saç sağlığına olumlu yönde etki eder. Spordan önce ve ara öğünlerinizde 2 yemek kaşığı yulaf yiyerek diyetinize yardımcı olabilirsiniz.

 

goji berrynin faydaları (1)Goji Berry : Goji berry ‘nin içeriğinde tam % 13 oranında protein bulunuyor. Bu oran protein oranı açısından kepekli buğdaydan bile daha yüksek bir orandır. C vitamini açısından çok değerli bir meyvedir.  İçerdiği 19 farklı amino asit sayesinde yağ yakımını, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Düşük glisemik indekse sahip olmasından dolayı tokluk sağlar, açlık hissini geçirir bu da diyetlerde oldukça işinize yarayacaktır. Kilo artışında büyük etkisi olan nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteğinizi de azaltacaktır. Ara öğünlerinizde ve yulaflı kahvaltılarınızda 2 yemek kaşığı goji berry 1 adet meyve yerine tercih edebilirsiniz.

Yumurta : Motivasyonun ve tokluk hissinin artmasını sağlayan besinlerden biri de yumurta. Yumurta diyette yenmesi gereken en önemli protein kaynaklarından birisi. Diyet yaparken tok kalmanızı sağlar. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinizde tercih ederek daha tok daha dengeli bir diyet dönemi geçirmenize yardımcı olur. 1 köfte kadar ( 30 gram) et çeşidi olan besinler yerine 1 adet yumurta tercih edebilirsiniz.

çileğin diyete faydalarıÇilek : Çilek içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemini de çalıştırır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Bir kap doğranmış 100 gr taze çilek içerisinde 37 kalori, 59 mg C vitamini, 1 mg sodyum, 174 mg potasyum, 21 mg kalsiyum bulunuyor. Günde 8 adet çilek yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz. Diyetlerinizde çileği bulundurmak yaz aylarına giriş sürecinde size oldukça fayda sağlayacak bir gelişme yaşatacaktır. Meyve porsiyonunu olarak 1 su bardağı ( 7-8 adet küçük) çileği bir adet meyve yerine tercih edebilirsiniz.

Tarçın : Tarçın bağışıklığınızı artırma özelliği ile diyet motivasyonunuzun artmasını sağlar. Glikozun hücreler içinde hareketine yardımcı olur ve  bu da özellikle yemeklerden sonra yaşanan insülin dalgalanmalarını önler. Ayrıca fazla kilo ve obezite sağlığı üzerinde de tarçın olumlu etkilere sahip. Bitki çayları, süt, yoğurt ve meyvelerinizin üzerine ekleyerek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir. Tokluk hissinizi artırabilirsiniz.

kinoanın faydalarıKinoa : Diyet listelerinin başında görmeye başladığımız kinoa, yüksek oranda lif içeriyor. İçerdiği besin lifi öğünlerden sonra kan şekeri dalgalanmalarını önlüyor ve öğün aralarında  yaşanan mide kazıntılarına engel oluyor. Lif kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara çözüm sağlarken, içerdiği demir de kansızlığa iyi geliyor. Ayrıca kinoa vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asit çeşitlerini içeriyor. İçerdiği bitkisel protein, vitamin ve mineral dengesi ile 1 dilim tahıllı ekmek yerine 2 yemek kaşığı ( haşlanmış) kinoayı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir