Boğaz Ağrısına iyi Gelen Şeyler

Kışın gelmesi ile birlikte düşen bağışıklık sistemleri ile hastalıklarda da artış yaşanmaya başladı. Özellikle sağlıklı beslenmeyip kendine dikkat etmeyen kişilerde gribal enfeksiyonlar ile birlikte boğaz ağrısı da görülebilir. Boğazda kaşıntı, tahriş ile başlayan ve ağrı ile devam eden boğaz ağrısı soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan kaynaklanıyor.

Boğaz Ağrısının Belirtileri

  • Boğazda kaşıntı ve ağrı
  • Yutkunmada güçlük
  • Konuşurken zorluk çekme
  • Bademciklerde şişme ve kızarıklık
  • Kısık çıkan ses
  • Boğaz bölgesinde şişme

Boğaz ağrısı bir çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Başta  bakteriyel enfeksiyonlar olmak üzere kuru hava, alerjiler, sigara, boğaza darbe alma gibi sebeplerden de kaynaklanabilir. Genelde boğaz ağrısı ortalama bir haftalık bir sürede kendiliğinden geçer. Ancak kendiliğinden geçmesini beklemeden mutlaka uzman bir doktora görünerek önlem almak gerekir. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz bazı küçük yöntemler ile boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

1 . Gargara

Tuzlu su ya da biberli su ile yapılan gargara boğazda bulunan mikropları öldürerek ağrının azalmasına yardımcı olur. Bir su bardağı ılık suya 1 çay kaşığı tuz ya da acı biber ekleyerek bu sudan gargara yapabilirsiniz.

2 . Su Tüketimi 

Bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi boğaz ağrısında da su tüketimi oldukça önemli. Hasta olduğunuzu hissettiğiniz andan itibaren bol bol su içmek, meyve suyu ve bitki çayı ile desteklemek dehidrasyon kaynaklı ağrıları önleyecektir.

3 . Yumuşak Gıdalar

Boğazının şiştiğinde sert ve boğazınızı tahriş edecek yiyecekler rahatsızlığınızın artmasına ve daha çok ağrı hissetmenize yol açabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca yumuşak gıdalar ile beslenmeye özen göstermelisiniz.

4 . Bal ve Limon Çayı

Grip denince akla gelen ilk şeylerden biri olan bal ve limon boğaz ağrısına da iyi gelir. Bir bardak ılık suyun içerisine 2 tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyunu koyup iyice karıştırın ve yavaş yavaş için. Bu çay boğaz ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

5 . Nemlendirici

Boğaz ağrısı ile birlikte süregelen kuru öksürüğü geçirmenin doğal yollarından biri de bulunulan odaya nemlendirici koymak. Nemlendirici odada su damlacıklarının artmasını sağlar bu da daha kolay nefes almaya yardımcı olur, solunum yollarını nemlendirir.

6 . C Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini vücuttaki virüslerle savaşır, soğuk algınlığından ve öksürükten korur. Boğaz ağrısını dindirir. Düzenli C vitamini içeren yiyecekler tüketerek hastalıklardan korunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir