Böcek İlaçlama Hizmetleri Nedir?

Böcek ilaçlama, birçok kişi tarafından herkesin yapabileceği basit bir iş olarak görülse de, aslında uzmanlık gerektiren ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi önemli kuruluşlar tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde yapılması gereken bir iştir.

Konuyla ilgili tutulan istatistikler, böcek ilaçlama işini bireysel çabalarla yapan ya da uygun şartlarla hizmet vermeyen firmalardan yardım alan kişilerin böceklerle mücadele işinin tamamlama ve işin sonunda kazalarla ya da sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Haşere İlaçlama İstanbul ve diğer şehirler için daha çok ciddiye alınması gereken ve profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken bir iş olarak görünüyor.

Böcek İlaçlama İşinde Karşılaşılabilen Tehlikeler

İstanbul’da ve ülkemizin genelinde sıklıkla rastlanan hamam böceği, pire, fare, kene, karınca, tahtakurusu, sivrisinek, kalorifer böceği,  kırkayak, sivrisinek, örümcek gibi böcekler ve kemirgenler, dünyadaki haşere türleriyle karşılaştırıldığında ‘daha az zarar veren’ böcekler, kemirgenler olarak değerlendirilebilirler. Dolayısıyla bunlarla bireysel yöntemlerle mücadele etmenin ya da Avrupa Yakası Böcek İlaçlama gibi kalıpları kullanarak internette yapılan aramalar sonucunda ulaşılan firmaların yardımıyla mücadele etmenin kolay olacağı düşünülebiliyor. Ama durum her zaman düşünüldüğü gibi olmayabiliyor.

Kapan kurma ya da böcekleri vurarak öldürme gibi fiziksel haşere mücadele yöntemleri, kısa süreli çözümler sağlayabilen, uzun vadede etkili olmayan bireysel yöntemler olarak kabul edilir. Daha etkili olan böcek ilaçlama işi ise, kullanılan kimyasalların uygun olmaması nedeniyle farklı sorunlara yol açabilirler. Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan ve ruhsat almadan çalışan firmaların da kullandığı kimyasallar, zirai ilaçlar, böceklerle bireysel olarak mücadele etmeyi tercih eden kişiler tarafından da kullanılmaktadırlar. Bu kimyasallar kısa ve uzun vadede insan sağlığına zarar verebilen ilaçlar oldukları gibi mücadele edilmeye çalışılan haşere türüne sorun yaratmayan, ölmelerini sağlamayan ilaçlar da olabilirler. Dolayısıyla Anadolu Yakası Böcek İlaçlama araması sonucunda ulaşılan firmadan alınan yardımla yapılan mücadele ya da bireysel olarak yapılan mücadele, sonuca ulaşmakta zorlanan ve maddi, manevi kayıplar yaşanmasına neden olan başarısız bir çalışma olabilir. Hatta makalemizin başında söz ettiğimiz istatistikler, bu tip haşere mücadele işlerinde başarıya ulaşma oranının %10’un üzerine çıkmadığını gösteriyor.

Uygun olmayan şekillerde yapılan böcek ilaçlama, haşereyle mücadele işleri, zehirlenme riski, boğulma riski, kimyasal yanıklarla karşılaşma riski gibi riskler taşıyorlar. Üstelik sadece böcek ilaçlama işini yapan kişi değil, ilaçlanan alamda yaşayan ve ilaçlamanın ardından o alanı kullanan kişiler de bu sorunlarla karşılaşma ihtimali olan kişiler olarak değerlendiriliyorlar. İlaçlama işi ve sonrasında çıkabilen sorunlar için yapılan harcamalar ise, bu işin (mali açıdan değerlendirildiğinde de) pek mantıklı bir iş olmadığını ortaya koyuyorlar.

Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Haşere kontrol işleri, böcek ilaçlama işleri, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak çalışan, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan, uygun malzemeler ve biyosidal ilaçlar (zararlı organizmayı yok eden, hareket veya üreme yeteneğini kısıtlayan maddeler) kullanan, eğitimli personele ve uygun donanıma sahip olan firmalar tarafından yapılmalıdır. Yani fare ilaçlama gibi basit kabul edilen işlemlerin bile profesyonel firmalar ve onların uygun donanımlara sahip olan personeli tarafından yapılması gerekir.

Piyasadaki firmaların önemli bir bölümünün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen ve T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan, takip edilen, ruhsat verilen yöntemlere/kriterlere uygun olarak çalışmadığının unutulmaması gerekir. Çalışacağınız böcek ilaçlama firmasının referanslarını ve Biyosidal Ürün Uygulama Ruhsatına sahip olup olmadığını kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Böcek İlaçlama Firması Tavsiyesi

Sektörde uygun şartları sağlayan ve gerekli yatırımları yapmış olan az sayıda firma bulunuyor. İstanbul’da böcek ilaçlama/haşere kontrol sektöründe hizmet veren ve referanslarıyla öne çıkan firmalardan bir tanesi, Batı Haşere Kontrol Firması olarak görünüyor.

Müşterilerine verdiği 6 Aylık % 100 Koruma Garantisi ile öne çıkan ve İstanbul’un bütün ilçelerine 1 saatlik süre içinde acil böcek ilaçlama hizmeti vermesini sağlayan alt yapıya sahip olan Batı Haşere Kontrol Firması, sunduğu hizmetler konusundaki ayrıntılı bilgileri kendisine ait olan bocekilaclamaistanbul.gen.tr adresinde veriyor. Ücretsiz keşif hizmeti sunan ve %100 sonuca ulaşma garantisi veren firmanın iletişim bilgilerini sitedeki ‘İLETİŞİM’ linkinin altında bulabilirsiniz. İstanbul’un en büyük ve yoğun çalışan firmalarından birisi olan Batı Haşere Kontrol, böcek ilaçlama işleri için yardım alabileceğiniz en uygun firma olarak görünüyor.