Birlikte Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler

Bazı yiyecekler farklı bir yiyecek ile birlikte tüketildiğinde etkileşime geçerek kalp rahatsızlığı, hazımsızlık, cilt hastalıkları vb. gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Farkında olmadan birlikte tükettiğiniz bu yiyecekler, size fayda sağlayacağı yerde zarar vererek hem sağlığınızı bozabilir hem de yarattığı rahatsızlık ile yaşam kalitenizi düşürebilir. İşte birlikte tüketmemeniz gereken yiyecekler.

Birlikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

1 . Süt ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Protein kaynaklarının birlikte tüketilmemesi gerektiği beslenme programlarında da sık sık geçer. Örneğin süt tükettiğiniz durumlarda balık, yumurta, peynir, yoğurt gibi besinlerin tüketilmemesi gerekir. Süt ile ayrıca kavun veya türevi meyveleri bir arada tüketmek sindirim problemlerine yol açabilir. Süt ile birlikte muz tüketmek de sindirim sonrası toksitleri ortaya çıkaracağı için önerilmez.

2 . Yoğurt ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Yoğurt ile birlikte balık tüketilmemesi gerektiğini herkes bilir. Balığın taze olmaması durumunda yoğurt tüketmek zehirleyici etki yaratabilir. Yoğurt ile ayrıca kendisi gibi ekşi olan yiyecekler ile, sirke ile tüketmek de önerilmez. Ayrıca yine sindirim sonrası toksitleri ortaya çıkarabileceği için yoğurdun muz ile tüketilmesi de önerilmez. Ayrıca yoğurt ile birlikte turp, tere, tavuk eti ve peynir gibi besinlerin de tüketilmesi sağlıklı görülmez.

3 . Tavuk ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Balık, yoğurt, yumurta, yaş peynir ve süt gibi besinlerin tavuk ile bir arada tüketilmesi önerilen bir beslenme biçimi değildir. Süt ve susam ile birlikte tüketilen tavuk sindirim problemlerine yol açabilir. Tavuk ile birlikte ekşi gıdaların sıkça tüketilmesi ise  kulunç hastalığına yol açabilir.

4 . Soğan ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Çok fazla soğan tüketmek ciltte lekelere, mide hazımsızlığına yol açabilir. Soğanı güvercin eti ile birlikte tüketmek sakıncalı görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir