Beslenme Programında Mutlaka Yer Alması Gereken Lif Kaynakları

Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenme programının olmazsa olmazları arasında. Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin vücudumuz tarafından sindirilemeyen ama emilen bölümleri olan liflerin ana kaynağı, bitki hücre duvarı ve depo polisakkaritlerdir. Suda çözünen ve çözünmeye olarak iki farklı gruba ayrılan lifli yiyecekler kan şekeri dalgalanmalarını azaltmadan tokluk hissinin daha uzun sürmesine kadar birçok alanda fayda sağlar. Bknz : Lifli gıdaların faydaları

 Sağlıklı Lif Kaynakları

1 . Mercimek

Mercimek en sağlıklı lif kaynaklarından biridir. Lif dışında protein, demir, fosfor gibi önemli besin kaynaklarını içerir. Uzun süre tokluk sağlar, karaciğeri korur, sindirimi destekler.

2 . Bulgur

Bulgur lif oranı en yüksek yiyecekler arasındadır. 2 yemek kaşığı bulgurda ortalama 3,5 gram lif bulunur. İyi kolesterolü artırır, kalp sağlığını korur, uzun süreli tokluk sağlayarak kilo kontrolünü destekler.

3 . Brokoli

Brokoli de lifli gıdalar arasındadır. 4 yemek kaşığı brokoli ortalama 4,4 gram lif içerir. Sinir ve sindirim sistemini destekler, tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

4 . Armut

Lifli meyveler kategorisinde ilk sırayı alan armut özellikle kabuğu ile tüketildiğinde son derece faydalıdır. Çok iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra C ve K vitaminleri açısından da zengindir bir meyvedir. Ortalama boyda 1 adet armut yaklaşık 9,9 gram lif bulundurur.

5 . Yulaf

Yulaf tahıllar arasındaki en zengin lif kaynaklarından biridir. Kahvaltılarda ve diyet yemeklerde sıkça kullanılan yulafın 4 yemek kaşığında 2 gram lif vardır. Yulaf tokluk süresini uzattığı gibi sindirim sistemini destekler, mide ve bağırsak sorunlarını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, hazımsızlığı giderir.