Bel Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın yolları

Bel ve karın bölgemizde artan yağlanmalar, hemen herkesin ama özellikle de kadınların en büyük dertlerinden biri. Sebepleri bir çok şey olmakla birlikte başlıcaları;

  • Beyaz undan yapılan her türlü yiyecek, cipsler, şekerli içecekler, tatlılar olarak belirlenir. Bu yiyecek ve içecekler düzensiz ve fazla tüketildiğinde bel ve karın bölgesinde yağlanmalara sebep olur.
  • Kadınlarda menopoz döneminde östrojen ve progesteron hormonu üretimi yavaşlar, bu yavaşlama sonucunda yağ yakımı azalır ve vücuttan atılamayan bu yağlar bel ve karın bölgesine toplanır.
  • Alkol tüketimi. Alkolün verdiği kalori karın ve bel bölgesinde toplanır.
  • Stres, az uyku uyumak da bel ve karın bölgesini yağlandıran sebeplerden bazılarıdır.

Peki bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için neler yapacağız? Sadece diyet yapmak bölgesel zayıflamak için yeterli mi?
İşte diyet dışında bel bölgesindeki yağlardan kurtulmanın yolları ;

bel bölgesi zayıflatma1 . Sabah kahvaltısından önce mutlaka yürüyüş yapın. Özellikle çalışan biriyseniz sabah iş öncesi yürüyüş oldukça zor olabilir. Ama sabah yapacağınız en az yarım saatlik kısa bir yürüyüş karın bölgenizin hareketlenmenize ve gün içinde metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına fayda sağlayacak. Yürüyüş sonrası kahvaltıyı atlamadan mutlaka hafif bir kahvaltı yapmayı unutmayın.

2 . Ödem ve şişkinlik yapan yiyeceklerden uzak durun. Hazır soslar, yapay tatlandırıcılar, bazı baharatlar, alkollü içecekler, bol kafeinli içecekler vücutta ödem oluşumunu artıran gıdalardan bazıları.

3 . Her öğünden önce mutlaka 1 bardak su için. Su midede tokluk hissi verir ve yemeklerde fazla yemenizi engeller. Eğer yemek öncesi içemiyorsanız, bunun yerine öğünlerinizin arasında da azar azar içebilirsiniz.

evde egzersiz yapmak4 . Egzersiz yapın. Eğer işlerinizin yoğunluğundan dolayı egzersiz salonlarına vakit ayıramıyorsanız evde yoga yapın, kendinize kısa süreler ayırarak pilates yapın, yürüyüşe çıkın. Ama mutlaka hareketsiz kalmanızı engelleyecek küçük egzersizler yapmaya çalışın. Yapacak egzersiz bulamıyorsanız 5 dakikalık egzersiz plank egzersizini yaparak göbek ve bel çevrenizi sıkılaştırın.

5 . Tatlı krizlerinizde şeker isteğinizi bastıracak sahte tatlılar yiyin. Yağlı, hamurlu,şekerli, şerbetli tatlılar yemek yerine meyve ya da kuru meyve yemeyi tercih edin.

6 . Uykunuzu mutlaka kaliteli bir şekilde alın. Uykusuzluk ya da az uyumak metabolizmanızın yavaşlamasını ve sağlıksız çalışmasına sebep olur. .Ayrıca gece geç yatarak, sabah geç kalkmak daha fazla yemek yeme ihtiyacına sebep olur. Sağlıklı bir uyku ve buna bağlı metabolizma için günde ortalama 7-9 saat uyumanız gerekiyor.

7 . Stresi hayatınızdan uzak tutun. Stres bel  ve çevresi bölgede yoğunlaşan yağ oluşumuna doğrudan etki eder. Hayat kalitenizin artması ile yağlanmalarınızın da azaldığını zamanla göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir