Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gün içinde çok farklı sebeplerden bel ağrısı yaşayabilirsiniz. Kimi zaman ağır bir eşya kaldırma, kimi zaman duruş bozuklukları, kimi zaman kemik erimesi, kireçlenme ya da çok farklı rahatsızlıklardan bel ağrısı çekebilirsiniz. Özellikle 35-45 yaşları arasında daha sık görülen bel ağrılarını ortadan kaldırmak için öncelikle mutlaka uzman bir doktora görünülmelidir. Bunun dışında dikkat edeceğiniz ya da uygulayabileceğiniz bazı küçük şeyler ile de bel ağrılarınızı azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Bel Ağrısını Azaltmanın Yolları

  • Uzun süre tek bir pozisyonda kalmak bel ağrısı yapar. Aynı pozisyonda oturmak zorundaysanız süreyi maksimum 45 dakika olarak belirleyin. 45 dakika sonra yaklaşık 5 dakika kadar ayakta kalın ya da hareket edin. Yam tersi olarak eğer 45 dakikadır ayaktaysanız 5 dakika oturun.
  • Yapılan bazı araştırmalar sık sık bel ağrısı yaşayan kişilerde D vitamini eksikliği olduğunu ileri sürüyor. D vitamini desteği alarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.
  • Günümüzün vazgeçilmez cihazları mobil cihazlar da fazla vakit geçirildiğinde bel ve boyun ağrılarına yol açabilir. Özellikle yoğun bir şekilde boynu aşağıya eğerek telefon, tablet ya da laptop ile vakit geçirmek omurgayı olumsuz etkiliyor. Bu gibi cihazların kullanımına sınır getirmek ya da kullanırken göz hizasında kullanmak ağrıları azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Otururken bel kavisini destekleyecek bir yastık ya da minder kullanmak ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Yatak seçimi mutlaka ortopedik bir yatak yönünde olmalıdır.
  • Eğer tek omuzda çanta kullanıyorsanız ve çantanız sürekli ağırsa bu da omurgayı olumsuz etkiler ve bel ve boyun bölgesinde ağrıya yol açar. Çantada gereksiz eşya taşımamaya özen gösterip, sık sık omuz değiştirebilirsiniz.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar da bel ağrısına yol açan şeylerden biri. Günlük hayatınızda zorunda kalmadıkça topuklu, yüksek ayakkabılar giymeyi bırakmalı ve orta ya da düz topuklu, ortopedik bir ayakkabı tercih etmelisiniz.
  • Spor yapmak bel ağrısını geçirmenin yollarından belki de en etkilisi. Düzenli spor yaparak hem kaslarınızı güçlendirir, hem ağrılarının kesilmesini sağlarsınız. Pilates, yoga, yürüyüş, koşu gibi bir çok farklı egzersiz türü hem omurganızı esnetir hem de core bölgenizi güçlendirerek ağrılarınızın azalmasını sağlar. ( Bkzn : Bel ağrısına iyi gelen egzersizler )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir