Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Bir çok annenin bebeği ile ilgili yaşadığı sıkıntılardan biri uyku problemi. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyüp yetişmesi için oldukça önemi bulunan uyku, eğer doğru ve sağlıklı bir şekilde alınmazsa bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Peki anneler bebekleri daha kolay uyutmak için neler yapmalı? Bebeği kolay uyutmanın yolları neler?

Bebekleri Uyutma Yöntemleri

  • Bebekleri geç saatlere kadar tutarak uyumasını engellemek ve yormak bebeğin uyku düzenini etkiler. Geç uyutmak bebeğin daha çok uyuyayacağı anlamına gelmez, ayrıca bebek ne kadar çok yorulursa uykuya dalmakta o kadar zorlanır. Bir süre sonra bebekte kronik uykusuzluk problemi oluşabilir. Bu yüzden bebeğin hafif yorgunluk içerisinde olduğu an takip edilmeli, aşırı yorgun olduğu zamanlarda değil sadece yorgun olduğu zamanlarda uyutmaya çalışılmalıdır.
  • Bebekleri emzirerek uyutmaya çalışmak da yanlış bir yöntemdir. Bebek eğer uyku öncesi düzenli olarak emziriliyorsa bu bebeğin emzirme ile uyku anını eşleştirmesine sebep olur. Bir süre sonra bebek sadece emzirildiği zaman uykuya dalmak ister, farklı yöntemler bebeğin uykuya dalmasına engel olur. Bu yüzden bebeğin bir şeye bağlı olmadan uykuya dalması için uykulu hale gelene dek emzirmek ancak emzirirken uykuya dalmasına izin vermek engellenmelidir.
  • Uyku öncesi ılık bir duş aldırmak, badem, papatya ya da lavanta yağı ile vücuduna masaj yapmak bebeğin rahatlamasına ve uykuya daha kolay dalmasına yardımcı olur.
  • Uykuya dalmadan önce bebeğe masal ya da kitap okumak, şarkı söylemek ya da hafif dinlendirici müzik dinletmek bebeğin kolay uyumasına yardımcı olur.

Bebeğe Uyku Alışkanlığı Kazandırmak için Yapılması Gerekenler

  • Odasını mümkün olduğunca karanlık tutun
  • Geceleri altını değiştirmemeye özen gösterin
  • Gece yanındayken sakin ve yavaş hareket edin
  • Ona uyku arkadaşı olacak bir oyuncak ya da battaniye verin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir