Baş Ağrısını Geçirmenin 5 Yolu

Stres ya da kronik rahatsızlıklar.. Kimi zaman yaşadığımız yoğun baş ağrıları günlük hayatımızı işkenceye çevirecek duruma getirebilir. Bu gibi ağrıları ilaç kullanmadan geçirmek istiyorsanız bir takım yöntemler uygulamanız mümkün. İlaç kullanmadan baş ağrısı nasıl geçer diyorsanız yazımızı inceleyin.

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısını Geçirmenin Yolları

ilac-kullanmadan-bas-agrisi-nasil-gecer1 . Ilık Duş

Ne çok soğuk ne de çok sıcak, ılık bir duş vücudundaki kasları gevşeterek ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Sabah uyandığınızda baş ağrısı hissediyorsanız günü kurtarmak için ılık bir duş alarak yola koyulabilirsiniz.

2 . Bol Su

Ne kadar az su tüketiyorsanız baş ağrısı yaşama riskiniz de o kadar artar. Gün içinde en az 2 litre olacak şekilde gerçekleştirilen su tüketimi baş ağrısını geçirerek, ağrı riskini de minimuma düşürür. Su sayesinde kan dolaşımını kolaylaşır, minerallerin dengesi sağlanır ve ağrı oluşumu azalır.

3 . Duruş Bozukluğu 

Eğer düzenli olarak baş ve boyun bölgenizde ağrı yaşıyorsanız bu duruş bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Yanlış duruş kasların gerginliğini artırır ve başta baş ağrısı olmak üzere bir çok rahatsızlığa sebep olur. Eğer duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılarınızın olduğunu düşünüyorsanız kamburluk egzersizleri ya da düzenli spor yapabilirsiniz.

4 . Uyku Düzeni

Kaliteli uyku da su kadar önemli. Eğer uykunuzu alamıyorsanız, gece çok fazla uyanıp uykunuz bölünüyorsa ya da sabah erkenden uyanıyor ve bir daha uyuyamıyorsanız gün içinde baş ağrısı yaşama riskiniz yüksek. Sağlıklı bir uyku süreci geçirebilmek için gece yatmadan önce esneme egzersizleri yapabilir, uyku getiren besinler ya da rahatlatıcı bitki çayları tüketebilirsiniz.

5 . Lavanta Yağı

Baş ağrısına karşı bire bir olan şeylerden biri de şüphesiz lavanta yağı. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile uykusuzluğa karşı da etkili olan lavanta yağını yastığınıza bir kaç damla dökerek gece yatabilirsiniz. Bu sayede uykuya dalışınız kolaylaşacak ve gece kaliteli bir uyku çekeceksiniz. Ayrıca aşırı ağrı hissettiğiniz durumlarda bir beze yağdan damlatarak 5 10 dakika boyunca kokladığınızda da ağrınızın azaldığını göreceksiniz. Olası ağrıları önlemek aması ile odanızın belirli kısımlarına lavanta keseleri de yerleştirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir